REKLAMAFBK 2020 - baner główny - 24.09.-19.11.2020

KONSUMENT i TRENDY

 

4 grudnia 2019, 12:34Dzieci coraz bardziej wpływają na strukturę wydatków Polaków

Dzieci coraz bardziej wpływają na strukturę wydatków Polaków (fot. Adobe)

Potencjał konsumencki dzieci wynika nie tylko z pieniędzy wydawanych przez nie same, ale coraz częściej liczy się ich zdanie przy podejmowaniu rodzinnych decyzji finansowych. Najmłodsi mają wpływ nie tylko na to, jakie buty i ubrania kupują im rodzice, ale i decydują jakie meble kupi rodzina albo jak spędzi wakacje - podaje Rzeczpospolita.

REKLAMA

Z badania Family Power firmy IQS największy jest ich wpływ w przypadku ubrań, zabawek, butów. Niemniej w 13 proc. deklaruje, że dziecko ma duży wpływ na wybór mebli, w 28 proc. jest umiarkowany.

Wpływ dzieci i młodzieży na wydatki gospodarstwa domowego pozostaje niezmiennie bardzo duży. Nie dotyczy to tylko odzieży, zabawek, gier, czyli produktów bezpośrednio dla nich. W wielu rodzinach wybór mebli, AGD, a nawet samochodu również przebiega z udziałem dzieci – mówi w rozmowie z dziennikiem Katarzyna Krzywicka-Zdunek z IQS, liderka badania Family Power.

Średnio 10–20 proc. zgadza się z tym, że ich dzieci uczestniczą w takich decyzjach zakupowych.

Dzieci milenialsów pod wpływem rozmów w domu znacznie ostrożniej podchodzą do wszelkich zobowiązań finansowych, zwłaszcza kredytów hipotecznych. Rozmowy o kłopotach z ratami, oprocentowaniem powodują, że to pokolenie po tego typu oferty będzie sięgało znacznie rzadziej – dodaje ekspertka.

Decyzyjność dzieci wzrasta w niektórych okresach roku, np. przy zakupie różnego rodzaju prezentów, zwłaszcza gwiazdkowych, co jest o tyle istotne, że Boże Narodzenie to jeden z kluczowych okresów dla handlu.

Producenci i sprzedawcy muszą liczyć się również z tym, że dzieci i nastolatki reprezentują już inny model zachowań konsumenckich. Zdaniem Mariusza Woźniakowskiego z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, kilkadziesiąt lat temu dzieci nie były uznawane za konsumentów w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz postrzegano je bardziej jako „dzieci państwa X", które znalazły się w sklepie, towarzysząc rodzicom przy okazji domowych zakupów. 

Rosnące znaczenie technologii i informatyzacji sprawia, że obecnie dzieci jako najmłodsi konsumenci coraz częściej wpływają na decyzje zakupowe dorosłych, podejmują samodzielne decyzje zakupowe i tym samym dają o sobie znać jako o pełnoprawnym konsumencie – kliencie. Z badania wynika również, że już widać ogromną zmianę w podejściu dzieci i nastolatków do tego, w jaki sposób wybierają pożądane produkty.

Teraz obserwujemy wielki powrót do dużych marek. Dotyczy to w zasadzie każdego segmentu rynku. Nie ma znaczenia, gdzie i za ile produkt kupiono. Może być brudny i zniszczony, byleby był określonej marki – mówi Dorota Peretiatkowicz z IQS, liderka badania Family Power.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony