REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020
Ekonomiści uważają, że nawet bez drugiej fali pandemii czeka nas recesja

Ekonomiści uważają, że nawet bez drugiej fali pandemii czeka nas recesja (fot. pixabay)

– Czeka nas recesja i to ciężka – skomentował dla „Rzeczpospolitej” prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu. Pomimo, że na razie sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest zła, inni ekonomiści również nie są optymistami.

REKLAMA

Czeka nas recesja i to ciężka. Złe nastroje nie znikną tylko dlatego, że rząd ogłosił koniec epidemii. Polacy mają mniej w portfelach i będzie jeszcze gorzej. Do tego musimy się liczyć ze spadkiem PKB o 10 proc. u naszego głównego partnera handlowego – w Niemczech  – skomentował dla „Rzeczpospolitej” prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu w artykule pt. „Kryzys przed nami, minął tylko pierwszy wstrząs”. – Moim zdaniem nawet bez drugiej fali epidemii recesję w Polsce mamy zagwarantowaną – dodał.

W podobnym tonie wypowiadają się inni ekonomiści. Adam Antoniak, ekonomista banku Pekao SA zauważa, że dochody gospodarstw domowych realnie spadają, więc zachowania konsumentów są trudne do przewidzenia. – Jeśli zaczną oszczędzać, np. w obawie przed utratą pracy, to trwałe ożywienie nie przyjdzie szybko – podkreśla.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich uważa, że pomału kończy się pomoc publiczna w ramach tzw. tarcz antykryzysowych – firmy otrzymały prawie 110 mld zł, które pomogły im przetrwać najtrudniejszy okres i ograniczyć zwolnienia. Jak będzie dalej to wielka niewiadoma. – Dopiero nadchodzące miesiące pokażą, jaka jest prawdziwa skala zniszczeń i w jakim kierunku pójdzie nasza gospodarka – stwierdza Łukasz Kozłowski.

Komentarze ekspertów są odniesieniem do opinii, że polska gospodarka ma się dobrze. Rzeczpospolita cytuje zdanie wiceministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który uważa, że najgorsze już za nami, a przed nami tzw. V-kształtne odbicie, czyli szybki powrót do stanu przed pandemią.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony