REKLAMA

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

RAPORTY I ANALIZY

 

17 stycznia 2020, 13:09wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Rynek farmaceutyczny w Polsce jest zdominowany przez dużych producentów z międzynarodowych grup mających łatwy dostęp  do finansowania - podaje agencja Euler Hermes

Rynek farmaceutyczny w Polsce jest zdominowany przez dużych producentów z międzynarodowych grup mających łatwy dostęp  do finansowania - podaje agencja Euler Hermes (fot. Adobe)

- W sektorze farmaceutycznym wyniki obiegu należności są stabilne, ale z tendencją do wydłużania w ostatnim kwartale - wynika z analizy firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Belka w artykuałch (13-28.02.2020)

Po skróceniu w ostatnim kwartale ub. roku obiegu należności na rzecz producentów i największych dystrybutorów leków o 3 dni (do 65 a nawet 60 dni), nastąpiło ponowne jego wydłużenie do ponad 70 dni (nawet o 10 dni więcej niż przed rokiem). Wartość trudnych długów była w I półroczu średnio o jedną trzecią wyższa niż przed rokiem, momentami nawet dwukrotnie wyższa.

Duży udział w rynku aptek sieciowych oraz dobra kondycja wiodących dystrybutorów powinna stabilizować obieg należności. Pojawiające się regularnie informacje o niewypłacalności i znikaniu tradycyjnych aptek – wpływają jednak na średni spływ należności z tego segmentu rynku: minimalny na tle innych branż, ale w samym sektorze zauważalny.

Branża farmaceutyczna jest bardzo zależna od regulacji prawnych. Według związku producentów PZPPF, polski sektor produkcyjny tworzy ponad 100 tys. miejsc pracy i przyczynia się do wytworzenia PKB o wartości ponad 15 mld zł (ok. 1,3 proc.)  Problemy z dostępnością leków doświadczyło wg. badań 73 proc. pacjentów. Nieuregulowany jest obrót równoległy, który oprócz strat i dostępności leków wpływa na zaburzenie konkurencji.

Rynek jest zdominowany przez dużych producentów z międzynarodowych grup mających łatwy dostęp  do finansowania. W branży hurtowej są 3 duże firmy z polskim kapitałem, o silnej pozycji rynkowej, dobrym dostępie do finansowania  i pozytywnych perspektywach wzrostu. Obserwowana jest konsolidacja rynku aptecznego i rosnąca pozycja sieci drogeryjno-aptecznych.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony