REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

PRAWO

 

26 kwietnia 2022, 12:36wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Spółka Faberlic oraz jej prezes i jedyny udziałowiec Aleksiej Nieczajew zostali objęci sankcjami w Polsce

Spółka Faberlic oraz jej prezes i jedyny udziałowiec Aleksiej Nieczajew zostali objęci sankcjami w Polsce (fot. shutterstock)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało polską listę sankcyjną, na którą trafiło 50 osób i podmiotów współpracujących z rosyjskim systemem. Na liście znalazły się m.in. działające w Polsce firmy Faberlic – największy rosyjski producentów artykułów higienicznych i kosmetycznych oraz Wildberries – największa rosyjska sieć sprzedaży internetowej i założycielka platformy Tatiana Bakalczuk.

Na pierwszą listę rosyjskich oligarchów i firm objętych sankcjami w Polsce, opublikowaną przez MSWiA, trafiło 50 osób i podmiotów. Są wśród nich m.in. podmioty handlowe. Wśród nich znalazły się firmy powiązane z sektorem kosmetyczno-higienicznym i modowym. Są to firmy Faberlic oraz Wildberries.

Wildberries jest największą rosyjską siecią sprzedaży internetowej. Od 2021 r. poprzez swoją właścicielkę Tatianę Bakalczuk firma jest powiązana z bankami Standard – Credit Bank LLC (obecnie Wildberries Bank) i VTB Bank. W lipcu 2021 r. Ukraina nałożyła sankcje na Wildberries i Tatianę Bakalczuk. Firma została oskarżona o sprzedaż rosyjskich mundurów wojskowych i literatury antyukraińskiej. -"Z racji pozycji rynkowej zajmowanej w Rosji przez Wildberries należy założyć, że podmiot jest znaczącym płatnikiem podatków wspierającym rosyjskie wpływy do budżetu. W Polsce firma sprzedaje od 2020 r." - podaje resort.

Faberlic Baltija SIA Sp. z o.o. Oddział w Polsce jest podmiotem zależnym od łotewskiej Faberlic Baltija SIA, która należy do rosyjskiej AO Faberlik. Aleksiej Nieczajew (Alexy Gennadyevich Nechayev) jest prezesem i jedynym udziałowcem AO Faberlik. Firma Faberlik (zapis nazwy podmiotu różny (Faberlic/Faberlik) w zależności od miejsca rejestracji spółki (Rosja – Faberlik) jest liderem eksportu i jednym z największych rosyjskich producentów artykułów higienicznych i kosmetycznych.

A. Nieczajew jest członkiem Dumy Państwowej i liderem partii Nowi Ludzie. Należy także do proputinowskiego Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego, a więc tzw. organizacji parasolowej skupiającej ruchy polityczne i społeczne wspierające prezydenturę Władimira Putina. Został objęty sankcjami na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014, zał. I, poz. 608, dodatkowo także Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Na podstawie danych z serwisu internetowego Seldon Basis oszacowano przychód rosyjskiego podmiotu AO Faberlik za 2020 r. na kwotę 1 146 297 114 zł.

Sankcjami w Polsce zostały objęte spółki „Faberlic Baltija SIA” Sp.  z o.o. Oddział w Polsce oraz Faberlic Europe Sp. z o.o. Faberlic sprzedaje w Polsce przez swój sklep internetowy. 

Zobacz pełną listę udostępnioną przez MSWiA.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony