REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020
Wzrost cen w Polsce wyhamował w maju - podaje GUS

Wzrost cen w Polsce wyhamował w maju - podaje GUS (fot. Adobe)

Najnowsze statystyki GUS wskazują, że w maju inflacja była na poziomie 2,9 proc., a w pierwszym kwartale niewiele brakowało, by sięgnęła 5 proc. - informuje money.pl.

REKLAMA

Potwierdziły się prognozy ekonomistów, które wieściły spadek inflacji. Już przed miesiącem spadła z 4,6 do 3,4 proc. W maju natomiast zmniejszyła się o kolejne 0,5 pkt proc. do poziomu 2,9 proc. To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy podwyżki cen wyhamowują.  Jednak nadal są wysokie i przekraczają docelową wartość NBP, czyli 2,5 proc. Jednak inflacja mieści się w dopuszczalnym przedziale 1,5-3,5 proc. - czytamy w money.pl.

"Oczywiście wskaźnik inflacji pokazuje tylko średni wzrost cen bardzo różnych towarów i usług. W przypadku np. żywności i napojów bezalkoholowych podwyżki są zdecydowanie większe - wyniosły 6,1 proc. w skali roku. Nośniki energii w tym samym czasie podrożały o 5,2 proc. Średnią zaniżają za to paliwa, które w rok potaniały o około 23,4 proc." - podsumowuje portal.

Dane te mają charakter wstępny, szczegóły analiz poznamy dopiero w czerwcu.


Więcej w money.pl

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony