REKLAMAWebinar Relex WH baner głowny
Sąd Najwyższy w USA odmówił rozpatrzenia apelacji firmy J&J pomimo wsparcia grup lobbystów biznesu

Sąd Najwyższy w USA odmówił rozpatrzenia apelacji firmy J&J pomimo wsparcia grup lobbystów biznesu (fot. FB J&J)

Johnson & Johnson musi zapłacić 2,1 miliarda dolarów odszkodowania kobietom, które za zachorowanie na raka jajnika obwiniają azbest w pudrze dla niemowląt tego producenta. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił rozpatrzenia sprawy - informuje Financial Times.

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Wyrok był cios dla firmy, która walczyła z falą procesów i przegrała kilka spraw, ponieważ tysiące ludzi twierdziło, że jej produkty doprowadziły do ​​raka. Odwołanie, które zostało odrzucone we wtorek, dotyczyło sprawy złożonej w Missouri w 2018 roku z udziałem 22 kobiet. O tej sprawie pisaliśmy tutaj

„Decyzja sądu o nierozpatrywaniu sprawy pozostawia nierozwiązane istotne kwestie prawne, z którymi sądy stanowe i federalne będą nadal musiały się zmierzyć” - skomentował koncern J&J, dodając, że „dziesiątki niezależnych ocen naukowych potwierdzają, że proszek dla niemowląt Johnson's jest bezpieczny, nie zawiera azbestu. i nie powoduje raka.”

Sędziowie Sądu Najwyższego utrzymali w mocy orzeczenie sądu stanu Missouri, w którym ława przysięgłych nakazała J&J zapłacić 4,7 miliarda dolarów odszkodowania, chociaż kara ta została później zmniejszona do 2,12 miliarda dolarów.

W listopadzie sąd stanowy w Missouri odmówił rozpatrzenia apelacji J&J, kierując sprawę do Sądu Najwyższego. Producent leków i kosmetyków argumentował, że poprzez zebranie kilku oddzielnych roszczeń związanych z talkiem w procesie przed jedną ławą przysięgłych, proces ten naruszył prawa J&J do rzetelnego procesu sądowego wynikające z konstytucji USA.

Cena akcji J&J spadła o 1,9 proc. po tym, jak stało się jasne, że firma nie będzie miała szansy na przedstawienie swoich argumentów i zamiast tego będzie musiała zapłacić odszkodowanie. J&J potwierdził, że „nie ma dodatkowych możliwości odwołania się w tej sprawie”.

W zeszłym roku firma poinformowała, że ​​przestanie sprzedawać swój puder dla niemowląt w USA i Kanadzie po spadku sprzedaży o 60 proc. w ciągu trzech lat.

Talk jest wytwarzany z talku mineralnego, który w swojej naturalnej postaci zawiera azbest, substancję, która może powodować raka.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony