HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

21 października 2019, 11:02Apteka ma prawo posługiwać się nazwą zamieszczoną w zezwoleniu na jej prowadzenie, jednak jej używanie w obrocie jest mocno ograniczone przez zakaz prowadzenia reklamy aptek

Apteka ma prawo posługiwać się nazwą zamieszczoną w zezwoleniu na jej prowadzenie, jednak jej używanie w obrocie jest mocno ograniczone przez zakaz prowadzenia reklamy aptek (fot. adobe stock)

Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, na wniosek śląskiej Izby Aptekarskiej przyjrzał się sprawie oznakowania apteki napisem „Centrum Tanich Leków”. Mimo, iż użyte sformułowanie jest nazwą apteki, została ona uznana za zabronioną formę reklamy, a na właściciela nałożono karę finansową.

REKLAMA

Śląski WIF stwierdził, że apteka, która oznakowała swój lokal napisem „Centrum Tanich Leków” – mimo iż jest on legalnie zaakceptowaną nazwą apteki, widniejącą w wykazie aptek – naruszył zapisy ustawy Prawo farmaceutyczne, zakazujące aptekom reklamowania się.   

W uzasadnieniu wyjaśniono, że w rejestrze aptek nazwa została zapisana bez wyróżnień jakichkolwiek fragmentów, z użyciem czcionki tej samej wielkości. Tymczasem nad lokalem nazwa apteki została złożona z dwóch szyldów, wyraźnie różniących się zarówno wielkością, jak i rodzajem czcionki. Wyżej umieszczono duży napis „Centrum Tanich Leków”, a pod nim o wiele mniejszy – „Apteka”.

Śląski WIF nałożył na właściciela apteki karę w wysokości 5 tys. zł. W uzasadnieniu podkreślił, że „apteka ma prawo posługiwać się nazwą  zamieszczoną w zezwoleniu na jej prowadzenie, jednak jej używanie w obrocie jest mocno ograniczone przez zakaz prowadzenia reklamy aptek. Podkreślenie i eksponowanie słów: >Centrum Tanich Leków< w sposób zwracający uwagę odbiorcy, niewątpliwie miało na celu zwrócenie uwagi na tak oznakowaną aptekę”.

– Decyzja inspekcji farmaceutycznej jest wynikiem, trwającej prawie 5 lat i popartej wyrokiem WSA w Warszawie determinacji Śląskiej Izby Aptekarskiej w sprawach dotyczących nazw aptek. Zdaniem sądu art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne pozwala, aby nawet legalnie nadana nazwa apteki, poprzez jej treść i ekspozycję (tutaj: „Centrum Tanich Leków”), została uznana za zabronioną reklamę apteki – skomentował Piotr Brukiewic, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Decyzja Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o ukaraniu apteki nie jest prawomocna. Aptece przysługuje prawo odwołania do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony