HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

2 grudnia 2020, 17:05wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Apteka w Katowicach nadal będzie mogła działać. GIF cofnął decyzję o odebraniu zezwolenia i nakazał WIF powtórne rozpatrzenie sprawy.

Apteka w Katowicach nadal będzie mogła działać. GIF cofnął decyzję o odebraniu zezwolenia i nakazał WIF powtórne rozpatrzenie sprawy. (fot. shutterstock)

Jak informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, do jego biura zwrócił się przedsiębiorca z wnioskiem o interwencję w postępowaniu w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Przedsiębiorca wnosił o zmianę zezwolenia poprzez zmianę nazwy apteki oraz zmianę siedziby. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach (WIF) odmówił zmiany zezwolenia.

Rzecznik MŚP włączył się do postępowania odwoławczego i poparł stanowisko przedsiębiorcy. W swoim wniosku dowodził, że WIF błędnie zastosował przepisy ustawy prawo farmaceutyczne w sytuacji, gdy wnioskodawca nie wnosił o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki, a jedynie wnosił o jego zmianę. Rzecznik MŚP wskazał, że działanie WIF naruszało art. 8 zdanie 1 ustawy prawo przedsiębiorców.

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) w wyniku rozpoznania odwołania przedsiębiorcy podzielił argumentację przedsiębiorcy i Rzecznika MŚP oraz uchylił zaskarżoną decyzję w całości oraz przekazał WIF sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wskazał na konieczność uzupełnienia braków postępowania dowodowego. Podkreślił również, że wniosek przedsiębiorcy dotyczył wyłącznie zmiany nazwy apteki oraz siedziby. Tymczasem WIF skupił się na ocenie wpływu dokonanych zmian udziałowców spółki na możliwość dokonania zmiany zezwolenia – innymi słowy WIF w ogóle nie rozpatrzył wniosku przedsiębiorcy.

Według Rzecznika MŚP powyższa decyzja GIF potwierdza, że działanie WIF pozostawało w oczywistej sprzeczności z podstawowymi zasadami prowadzenia postępowania administracyjnego (art. 7 KPA) oraz zasadami prawa przedsiębiorców (art. 8 i art. 12 Prawa Przedsiębiorców).

To już kolejna interwencja Rzecznika MŚP, po której Główny Inspektor Farmaceutyczny uchylił decyzję organu niższej instancji, czyli Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, odbierającą przedsiębiorcom prawo do prowadzenia aptek.  

Czytaj też: Łódzka apteka nadal będzie mogła działać. Za przedsiębiorcą wstawił się Rzecznik MŚP

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony