Pozyskiwany ze skorupiaków chitozan ma znakomite właściwości regeneracyjne

Pozyskiwany ze skorupiaków chitozan ma znakomite właściwości regeneracyjne (fot. adobe stock)

Spółka Chitone, korzystając z opracowanego na Politechnice Gdańskiej patentu, chce zrobić biznes kosmetyczny na pozyskiwanym ze skorupiaków chitozanie – napisał „Puls Biznesu”. Ten składnik jest już wykorzystywany w kosmetykach przez firmę Niccolum.

Szkielety zewnętrzne stawonogów, np. pancerzyki krewetek, zbudowane są z chityny, cukru złożonego, z którego pozyskuje się na skalę przemysłową chitozan. Ze względu na dobre właściwości regenerujące i szybkie tamowanie krwawienia organiczny związek jest wykorzystywany m.in. przy produkcji opatrunków dla wojska.

Wywodzący się z Politechniki Gdańskiej polscy naukowcy, bazując na doświadczeniach z prac nad opatrunkami, opracowali inny pomysł na to, co zrobić z chitozanem.

– Chodzi m.in. o wytwarzanie kosmetyków o bardzo prostym i naturalnym składzie, które wspierają regenerację skóry. Wprowadziliśmy już na rynek m.in. piankę stosowaną przy poparzeniach słonecznych — mówi Krzysztof Malicki, wiceprezes spółki Chitone, w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.

Chitone pozyskała około 5,5 mln zł w ramach programu Szybka Ścieżka na badania nad kolejnymi kosmetykami i optymalizację sposobu ich wytwarzania. W pomysł uwierzył też inwestor prywatny, który zadeklarował przeznaczenie ponad 20 mln zł na rozwój i wdrożenie nowych produktów wykorzystujących hydrożel chitozanu.

— Stworzyliśmy własną linię produktów, która jest demonstracją potencjału. Docelowo chcemy licencjonować technologię innym producentom wyrobów kosmetycznych i uczynić z ChitoVelum odpowiednik kolagenu czy kwasu hialuronowego, czyli pożądany składnik różnego rodzaju wyrobów — dodaje wiceprezes spółki cytowany przez "Puls Biznesu".

Warto jednak wspomnieć, że chitozan jest już wykorzystywany przez inną polską firmę. Biopolimer Chitathione został opracowany w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku z inicjatywy dr Izabeli Zawiszy, dziś prezesa zarządu start-upowej firmy KF Niccolum. Izabela Zawisza podczas studiów doktoranckich pod opieką prof. Wojciecha Bala, opracowała molekułę, która blokuje wchłanianie przez skórę jonów niklu, niwelując skutki alergii.

Chitathione otrzymywany jest w procesie syntezy, której przebieg został chroniony zgłoszeniem patentowym. Wyłącznym licencjobiorcą patentu jest firma KF Niccolum, która wykorzystała ten składnik w swojej  linii kosmetyków Nuev, przeznaczonych do ochrony skóry przed alergiami kontaktowymi, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej rozpowszechnionej alergii na nikiel, ale także chrom czy kobalt.    

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony