PRODUCENCI I MARKI

Biznes

Prawo i finanse

SUROWCE

 

10 stycznia 2023, 16:16wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Komisja Europejska zamierza uregulować stosowanie retinolu w kosmetykach codziennego użytku. Zapisy o wykorzystaniu witaminy A w formułach produktów mają się pojawić w aneksie III Rozporządzenia Kosmetycznego.

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Jak podaje Cosmetosafe Consulting, Komisja Europejska zamierza uregulować stosowanie retinolu w kosmetykach. Zapis ten ma dotyczyć używania witaminy A w kosmetykach tzw. codziennego użycia, co według safety assesorów może skutkować zakazem stosowania retinolu w znaczących stężeniach w profesjonalnych peelingach w zabiegach gabinetowych. Komitet SCCS, który wcześniej wydał opinię o stosowaniu retinolu, odniósł się bowiem jedynie do bezpiecznych dawek witaminy A tylko w kosmetykach do użytku domowego.

Jak podkreślają eksperci z Cosmetosafe Consulting, branża powinna trzymać w tej sprawie rękę na pulsie i walczyć o to, by nie stracić możliwości stosowania retinolu w wysokich stężeniach w zabiegach profesjonalnych, bo właśnie ta koncentracja składnika jest warunkiem skuteczności działania profesjonalnych peelingów z retinolem.

– W naszej ocenie takie produkty są bezpieczne, ponieważ są stosowane w dużych odstępach czasu przez profesjonalistów, przy odpowiednich środkach ostrożności przed, w trakcie i zaleceniach pielęgnacyjnych po kuracji. Praktyka rynkowa jest tutaj dodatkowym atutem na korzyść peelingów tego typu – czytamy komentarz safety assesorów.

Czytaj także: Komisja Europejska wprowadza zmiany dotyczące stosowania kolejnych składników w kosmetykach

Wątpliwości w stosowaniu retinolu budzi jego reprotoksyczność (negatywny wpływ na rozrodczość). Dowody naukowe wskazują, że zagrożenie występuje jedynie po podaniu doustnym. Jak podaje Cosmetosafe Consulting, zainteresowanie stosowaniem retinolu w kosmetykach stale rośnie, popularność zyskuje także retinal, mimo niejednoznacznej opinii SCCS o tym składniku. Na rynku pojawiają się także zamienniki retinolu, modny już bakuchiol  tzw. roślinny zamiennik retinolu, NovoRetin – zawierający ekstrakt z drzewa pistacjowego oraz nowość Hydroxypinacolone Retinoate.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony