REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny
Na zdj. premier Mateusz Morawiecki

Na zdj. premier Mateusz Morawiecki (fot. Flickr/K.Maj, KPRM, domena publiczna)

W Komisji Europejskiej "jest determinacja, aby nie ustępować i dalej z podatkiem obrotowym walczyć" - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na swoje nieoficjalne informacje.

Może to oznaczać, iż KE zdecyduje się odwołać od majowego wyroku Sądu UE, korzystnego dla polskich władz. Sąd UE uznał, że nie ma przeszkód do wprowadzenia podatku obrotowego w Polsce, a Komisja Europejska bezprawnie zablokowała pobór daniny. KE może się odwołać od tego wyroku do 26 lipca, jednak odwołanie może dotyczyć jedynie kwestii prawnych, co znacznie zawęża możliwości skutecznej apelacji.

"Rzeczpospolita" twierdzi że odwołanie od decyzji Sądu UE "raczej" zostanie złożone. Dziennik powstrzymał się przed definitywnym stwierdzeniem, że do tego nastąpi.

Jednak anonimowe źródło cytowane przez gazetę zwraca uwagę, że majowy wyrok Sądu UE był "trzecim tego rodzaju wyrokiem w kwestii pomocy publicznej" i "nie można pozwolić na sytuację, w której państwa poczują przyzwolenie i za chwilę będą dowolnie ustalały sektorowe podatki niezależne od wyniku finansowego, aby pomóc bądź zaszkodzić wybranej grupie firm".

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym podatek handlowy będzie pobierany od firm z sektora detalicznego począwszy od 1 stycznia 2020 r. Jednak w Ministerstwie Finansów powstał projekt nowelizacji ustawy o podatku handlowym, przewidujący przyspieszenie wejścia w życie daniny o cztery miesiące. W pierwszych miesiącach wpływy z podatku byłyby "zamrożone" na wypadek przedłużania się sporu z Komisją Europejską.

Rada Ministrów miała rozpatrzyć projekt nowelizacji ustawy we wtorek 2 lipca, jednak w ostatnich chwili punkt ten został usunięty z porządku obrad rządu. Projekt nadal nie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji - znamy więc tylko jego główne założenia, a samego dokumentu nie widzieliśmy.

Nieoficjalnie mówi się, że rząd nie procedował projektu aby nie drażnić Komisji Europejskiej, co mogłoby nakłonić ją do odwołania się od wyroku Sądu UE. "Rzeczpospolita" twierdzi też, że wątpliwości co do projektu miało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Co istotne, rząd rezygnując z rozpatrzenia projektu ustawy sprawił, że znowelizowanie prawa przed 1 września (od kiedy podatek miałby być pobierany po zmianach) stało się mniej prawdopodobne. Do parlamentarnych wakacji pozostało bowiem już tylko jedno posiedzenie Sejmu, zaplanowane na 16-18 lipca, czyli przed upływem terminu KE na wystąpienie z apelacją. Senat po raz ostatni przed letnią przerwą zbierze się w dniach 31 lipca - 2 sierpnia.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony