REKLAMAFBK-banner główny-lipiec 2020
Liczba pozytywnie nastawionych do przyszłości konsumentów tylko w niewielkim stopniu przekracza liczbę pesymistów

Liczba pozytywnie nastawionych do przyszłości konsumentów tylko w niewielkim stopniu przekracza liczbę pesymistów (fot. adobe stock)

Z danych GUS wynika, że coraz mniej polskich konsumentów optymistycznie widzi najbliższą przyszłość. Wpływ ma na to przede wszystkim inflacja oraz spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Jak informuje dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”, w ostatnim roku, po uwzględnieniu inflacji, płace wzrosły średnio o 2,6 proc. To najsłabszy wynik od w ostatnich latach.

M.in. to wpływa na fakt, że ufność konsumentów słabnie. Z Danych koniunktury konsumenckiej opublikowanych przez GUS wynika, że w lutym wskaźnik ufności wyniósł 1,3 proc. To z kolei oznacza, że liczba pozytywnie nastawionych do przyszłości konsumentów tylko w niewielkim stopniu przekracza liczbę pesymistów. To powrót do danych z 2017 roku, czyli sprzed czasu górki koniunkturalnej.

Na taki stan rzeczy wpływ, zdaniem ekspertów, mają niewielkie przyspieszenie płacy nominalnej, spory skok inflacji oraz niższa dynamika zatrudnienia, a co za tym idzie – spowolnienie funduszu płac w cenach stałych z 5,7 do 4 proc. w skali roku. Eksperci wskazują, że łączne dochody gospodarstw rosną ze względu na benefity socjalne, ale szczyt dynamiki mają one za sobą. Konsekwencją będzie spowolnienie konsumpcji prywatnej.

Więcej w DGP. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony