KONSUMENT i TRENDY

RAPORTY I ANALIZY

TRENDY

 

30 września 2022, 13:24wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Na kosmetyki i perfumy internauci wydają średnio miesięcznie 140 zł wynika z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022”.

Na kosmetyki i perfumy internauci wydają średnio miesięcznie 140 zł wynika z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022”. (fot. shutterstock)

Już do 30 mln doszła liczba internautów w Polsce. 77 proc. z nich robi zakupy online. 75 kupuje w polskich e-sklepach. Kosmetyki i perfumy to jedne z trzech najczęściej kupowanych kategorii produktów w internecie – wynika z najnowszego raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022”.

REKLAMABio madent_Testowane przez WK

Kobiety częściej sięgają po towary z takich kategorii, jak: odzież, obuwie, kosmetyki, książki i płyty, produkty farmaceutyczne, artykuły dziecięce, meble i elementy wystroju wnętrz oraz biżuteria. Mężczyźni zaś chętniej kupują sprzęt RTV/AGD, smartfony i akcesoria, samochody oraz części samochodowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, gry, a także artykuły dla kolekcjonerów.

Największy odsetek kupujących online jest wśród osób w przedziale wiekowym 35-49 lat (33 proc.) oraz powyżej 50 lat (50 proc.) oraz z wykształceniem średnim (37 proc.) i wyższym (40 proc.). 53 proc. określa swoją sytuację materialną jako średnią, a 40 proc. jako dobrą.

Kosmetyki i perfumy znajdują się wśród kategorii produktów najczęściej kupowanych przez internet. Kupuje je 65 proc. osób robiących zakupy online. Wyżej znalazły się tylko odzież, w tym akcesoria i dodatki (79 proc.) i obuwie (66 proc.). W dalszej kolejności są to książki, płyty i filmy, produkty farmaceutyczne oraz sprzęt RTV/AGD.

Tak jak w przypadku innych kategorii  kosmetyki i perfumy w internecie częściej kupują osoby, które mają już doświadczenie w zakupach online. Jednak odsetek tych którzy w ciągu ostatnich dwóch lat kupili je w e-commerce po raz pierwszy jest duży, bo wynosi aż 60 proc. 

27 proc. respondentów badania odpowiedziało, że zamierza kupować kosmetyki online także w przyszłości. (największy odsetek wskazań miała tu kategoria podróże/rezerwacja - 34 proc.). Warto zwrócić uwagę na mężczyzn, jako konsumentów w segmencie beauty. Rośnie grupa mężczyzn zainteresowanych kosmetykami i widać to także po tych deklaracjach. W przyszłości po kosmetyki podczas zakupów w internecie zamierza sięgnąć 31 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet.

Wydatki na kosmetyki i perfumy to średnio 140 zł miesięcznie. Rosną one wraz z poprawą oceny sytuacji materialnej gospodarstwa domowego badanych. Co ciekawe więcej wydają mężczyźni niż kobiety. Na produkty farmaceutyczne respondenci wydają średnio 124 zł miesięcznie, a kwota wydatków rośnie z wiekiem kupujących. Najwięcej internauci wydają na produkty z kategorii odzież, dodatki, akcesoria - 213 zł miesięcznie. 

Główne czynniki motywujące do zakupów online pozostają niezmienne. Najczęściej  jest to całodobowa dostępność (wskazuje na ten czynnik ponad ¾ badanych). Kolejne często wymieniane argumenty związane są z wygodą zakupów: brak konieczności jechania do sklepu oraz nieograniczony czas na wybór poszukiwanego produktu. Dla 67 proc. badanych motywacją jest cena niższa niż w sklepach stacjonarnych. Według autorów badania pokazuje to, że przy obecnej sytuacji inflacyjnej ograniczanie wydatków jest coraz ważniejszym powodem kupowania w internecie.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony