REKLAMAPerły WK 2020 - Baner Główny (05-29.02.2020)

STREFA URODY

Włosy

 

10 grudnia 2019, 15:24wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Wypadanie włosów jest związane z dietą,całym stylem życia, stresem, chorobami cywilizacyjnymi i wewnątrzustrojowymi.

Wypadanie włosów jest związane z dietą,całym stylem życia, stresem, chorobami cywilizacyjnymi i wewnątrzustrojowymi. (fot. adobe stock)

Problem łysienia dotyczy już co drugiego mężczyzny i co drugiej kobiety w Polsce. Winne bywają geny, ale czynnikami wywołującymi utratę włosów są także m.in. choroby o podłożu autoimmunologicznym,  wstrząs pourazowy zmiany hormonalne.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Belka w artykuałch (13-28.02.2020)

Schorzenia skóry głowy i problem wypadania włosów to nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu, ale często objaw wielu chorób. – Wszelkie niepokojące sygnały powinny więc być skonsultowane z trychologiem, czyli specjalistą od włosów. Najlepiej jak najwcześniej, bo często pacjenci zgłaszają się do nas zbyt późno – mówi agencji Newseria trycholog i biotechnolog Anna Mackojć. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat stosowanych kosmetyków, diety, a także stanu zdrowia z uwzględnieniem zaburzeń hormonalnych. Często do rozwiązania problemu potrzeba współpracy trychologa z lekarzem dermatologiem, ginekologiem czy endokrynologiem.

Problem łysienia dotyczy co drugiego mężczyzny i co drugiej kobiety w Polsce. Jest to związane zarówno z dietą, jak i całym stylem życia, stresem, chorobami cywilizacyjnymi i wewnątrzustrojowymi. Bardzo ważna jest współpraca trychologa z lekarzem, ponieważ dopóki nie usuniemy przyczyny, która powoduje wypadanie włosów bądź zmiany skórne, nie uzyskamy trwałych efektów – mówi  Anna Mackojć.   

Winą za utratę włosów najczęściej obarcza się geny. Czynników powodujących łysienie jest jednak znacznie więcej. Włosy odzwierciedlają kondycję organizmu. Nadmierne ich wypadanie może więc być oznaką zaburzenia jego wewnętrznej równowagi. Czynnikami wywołującymi utratę włosów są np. choroby o podłożu autoimmunologicznym (łysienie plackowate), przebyta chemio- lub radioterapia (łysienie anagenowe), wysoka gorączka czy wstrząs pourazowy (łysienie telogenowe), zmiany hormonalne np. po porodzie, ale także stres, dieta uboga w składniki odżywcze czy przyjmowanie niektórych leków.

Problemy z dietą mogą dotyczyć zarówno niedoborów żelaza, jak i ferrytyny, a także witamin, np. B12. Długotrwały stres zmienia poziom niektórych hormonów – dodaje Anna Mackojć.   . 

Na stan włosów i skóry głowy wpływają także kosmetyki. Bardzo istotny jest ich  dobór do indywidualnych potrzeb.

Szampony  muszą być przystosowane do pracy gruczołów łojowych i potowych. Jeżeli więc używamy szamponów przeciwłupieżowych, a nie mamy z łupieżem problemu, wówczas skóra głowy zostanie przesuszona i włosy będą wypadać. Jeżeli myjemy głowę codziennie, powinniśmy używać szamponów do użytku codziennego. Jeżeli chcemy używać masek czy odżywek, one też powinny być o odpowiednim przeznaczeniu, według producenta i według zastosowania – mówi Anna Mackojć.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony