REKLAMAPerły WK 2020 - Baner Główny (05-29.02.2020)

STREFA URODY

Włosy

RAPORTY I ANALIZY

 

24 stycznia 2020, 13:07wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Stres powoduje powoduje uwolnienie noradrenaliny, która pozostawia trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment

Stres powoduje powoduje uwolnienie noradrenaliny, która pozostawia trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment (fot. Adobe)

Naukowcy z Harvard University udowodnili, że przekonanie o tym, że stres może powodować siwienie włosów nie jest mitem. Według badań stres aktywuje nerwy, które są częścią reakcji walki lub ucieczki i powoduje uwolnienie noradrenaliny, która pozostawia trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment.

REKLAMA

W badaniach na myszach naukowcy odkryli, że stres aktywuje nerwy, które są częścią odpowiedzi typu "Walcz lub uciekaj", co może powodować trwałe uszkodzenie komórek macierzystych regenerujących pigment w mieszkach włosowych.

- Każdy zna jakąś historię związaną z wpływem stresu na ciało, szczególnie na skórę i włosy, jedyne tkanki, które widzimy z zewnątrz -  powiedział autor publikacji Ya-Chieh Hsu. - Chcieliśmy zrozumieć, czy to połączenie jest prawdziwe, a jeśli tak, to w jaki sposób stres prowadzi do zmian w różnych tkankach. Pigmentacja włosów jest tak dostępnym i łatwym w użyciu systemem na początek i naprawdę byliśmy ciekawi, czy stres rzeczywiście prowadzi do siwienia włosów. Stres zawsze podnosi poziom hormonu kortyzolu w ciele, więc pomyśleliśmy, że kortyzol może odgrywać pewną rolę - powiedział.

Zespół był w stanie odkryć związek, systematycznie eliminując różne układy ciała, aby ustalić, który był odpowiedzialny za powiązanie stresu z kolorem włosów. W końcu przetestowano współczulny układ nerwowy, który odpowiada za reakcję organizmu na walkę lub ucieczkę.

Stwierdzono, że nerwy rozgałęziają się w każdym mieszku włosowym na skórze, a stres spowodował uwolnienie tych nerwów noradrenaliny, hormonu stresu i neuroprzekaźnika, który jest pobierany przez pobliskie komórki macierzyste regenerujące pigment. Norepinefryna powoduje nadmierną aktywację komórek macierzystych i przekształcanie się w komórki produkujące pigment, przedwcześnie wyczerpując zbiornik.

- Już po kilku dniach wszystkie komórki macierzyste regenerujące pigment zostały utracone. Po ich odejściu nie można już zregenerować pigmentu. Uszkodzenie jest trwałe. Poznając dokładnie w jaki sposób stres wpływa na komórki macierzyste regenerujące pigment, położyliśmy podwaliny pod zrozumienie wpływu stresu na inne tkanki i narządy w ciele  - podsumował naukowiec.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony