REKLAMAFBK-banner główny-lipiec 2020

KONSUMENT i TRENDY

RAPORTY I ANALIZY

 

25 listopada 2019, 13:18wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

- Polacy z wynikiem 102 pkt wciąż są w czołówce Europy pod względem optymizmu konsumentów. Od Danii, lidera spośród europejskich rynków, dzieli nas zaledwie 16 pkt. Mimo delikatnego spadku w porównaniu do Q3’18 (-1 punkt), wciąż niemal 60 proc. z nas pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową w kolejnych 12 miesiącach, ponad 55 proc. jest zadowolonych z perspektyw na rynku pracy a niemal co drugi Polak uważa, że to dobry czas na wydawanie pieniędzy - komentuje Karolina Zajdel - Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Connect w Polsce.

REKLAMA
Niemal 60 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową w kolejnych 12 miesiącach

Niemal 60 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową w kolejnych 12 miesiącach (fot. Adobe)

Komentarz Karoliny Zajdel - Pawlak dotyczy wyników The Conference Board Global Consumer Confidence Survey czyli Indeksu Zadowolenia Konsumentów za trzeci kwartał 2019. 

W trzecim kwartale 2019 roku 37 proc. z nas obawiało się wzrostu cen żywności, natomiast realna zmiana cen to +2,5 proc. dla całego koszyka FMCG (vs Q3’18, Cała Polska). Wyhamowanie optymizmu i wzrost obaw o ceny żywności widoczne były również w trzecich kwartałach poprzednich lat.

Możemy uznać, że obawy związane z cenami żywności nie powinny mieć wpływu na zakupy świąteczne. Szczególnie, że po zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb jedynie 13 proc. z nas deklaruje brak wolnej gotówki, co oznacza że niemal 90 proc. Polaków posiada środki na dodatkowe wydatki.

Poszukując oszczędności Polacy w pierwszej kolejności deklarują rezygnację z rozrywki poza domem (54 proc.), mniejsze zużycie prądu i gazu (45 proc.) oraz ograniczenie wydatków na ubrania (42 proc.) Natomiast dopiero na czwartym miejscu, jako kolejną formę oszczędzania, wymieniamy kupowanie tańszych produktów spożywczych (41 proc.) 

The Conference Board Global Consumer Confidence Survey jest  prowadzonym od 14 lat co kwartał międzynarodowym badaniem przygotowanym we współpracy z firmą Nielsen na próbie ponad 32.000 użytkowników Internetu w 64 krajach na wszystkich kontynentach. Dotyczy opinii respondentów na temat ekonomii, zwyczajów zakupowych, finansów i ich największych obaw.


 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony