REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

KONSUMENT i TRENDY

RAPORTY I ANALIZY

 

29 kwietnia 2022, 16:32wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Polscy konsumenci będą ciąć wydatki na kosmetyki i produkty z kategorii home care - wynika z najnowszych analiz NielsenIQ

Polscy konsumenci będą ciąć wydatki na kosmetyki i produkty z kategorii home care - wynika z najnowszych analiz NielsenIQ (fot. shutterstock)

Aż 71 proc. polskich konsumentów zamierza oszczędzać na kosmetykach, a 68 proc. na produktach gospodarstwa domowego. 60 proc. planuje oszczędności w wydatkach na żywność – wynika z badania Shopper Trends, które co roku przeprowadza firma badawcza NielsenIQ.   

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Wojna i rosnące cen budzą największe obawy wśród polskich konsumentów.  49 proc. martwi się konsekwencjami wojny, 34 wzrostem cen żywności, 22 proc. wzrostem kosztów mediów. 19 proc. ma obawy związane ze zdrowiem – to spadek o 13 p.p. w porównaniu do 2021 r. i duża zmiana, bo zdrowie na liście trosk Polaków zawsze było na pierwszym miejscu.

Polacy nie są optymistami i ich nastroje nie są obecnie najlepsze. W porównaniu do pandemicznego okresu wzrósł jedynie optymizm dotyczący sytuacji na rynku pracy. 33 proc. badanych myśli pozytywnie o perspektywach zawodowych. Nie zmieniło się podejście do finansów. Cały czas spada chęć do wydawania pieniędzy. Tylko 26 proc. konsumentów mówi, że będą wydawać pieniądze. Duże znaczenie ma poziom inflacji, który w marcu, gdy było przeprowadzane badanie wynosił już 11 proc. i wzrost cen oraz spadek wartości pieniądza staje się coraz bardziej odczuwalny.

Konsumenci są obecnie bardziej nastawieni na oszczędzanie niż to było w okresie nasilonych ograniczeń pandemicznych. Aż 71 proc. zamierza oszczędzać na kategoriach kosmetycznych, a 68 proc. na produktach gospodarstwa domowego, 60 proc. na żywności. 

– Wydatki na produkty spożywcze, napoje, kosmetyki to blisko 1/4 wydatków w strukturze polskich gospodarstw domowych. Jest na czym oszczędzać, więc te deklaracje będą pewnie poparte działaniami i już nie tylko oszczędności na rozrywkę poza domem czy ubrania będą rozpatrywane przez konsumentów, ale, niestety, również na produktach spożywczych czy kosmetycznych – skomentował Konrad Wacławik, dyrektor działu ds. współpracy z sieciami detalicznymi podczas webinaru Shopper 2022 – new challenges

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony