REKLAMAWebinar EKO_obejrzyj nagrane_baner glowny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

Prawo

HANDEL

 

22 czerwca 2020, 09:58wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Nowa matryca VAT ma uprościć stosowanie stawek podatkowych

Nowa matryca VAT ma uprościć stosowanie stawek podatkowych (fot. adobe stock)

Zgodnie z nową matrycą VAT od 1 lipca zmienią się stawki podatkowe. Na niektóre produkty VAT wzrośnie, na inne spadnie.

REKLAMAMężczyzna w świecie beauty webinar_obajrzyj nagranie_ baner w artykule

"Nie jest planowane dalsze odłożenie wejścia w życie nowej matrycy VAT. Wynika to z faktu, że jest to zmiana korzystna dla biznesu i oczekiwana przez przedsiębiorców, a także pozytywna dla konsumentów. Generalnie stawki spadną, co oznacza, że rocznie w kieszeniach konsumentów zostanie ponad 300 mln zł" - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowa matryca VAT miała wejść w życie 1 kwietnia br., ale resort finansów zdecydował o przesunięciu terminu. Zmiany mają uprościć stosowanie stawek VAT i spowodować, że w tych samych grupach towarowych podatki zostaną ujednolicone. Na niektóre produkty stawki zostaną obniżone, w przypadku innych wzrosną. 

Podatek VAT będzie niższy na artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka spadnie z 8 do 5 proc. Podobnie żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – będą objęte stawką 5 proc. (obecnie 8 proc.).

Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – zostaną objęte 5 proc. stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości). Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – zostaną objęte 5 proc. stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8 proc. stawką);
Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – będą opodatkowane stawką 5 proc. (obecnie jest 8 proc.).  Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy (obecnie 23 proc.). Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony