REKLAMAPrzewodnik Antybakteryjny_banner główny_maj 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

KORONAWIRUS

 

3 kwietnia 2020, 09:51wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Wśród nowych rekomendacji dla farmaceutów znalazło się wzmocnienie środków ochrony osobistej poprzez stałe noszenie w pracy masek, rękawic i jednorazowych fartuchów, a nawet przyłbic

Wśród nowych rekomendacji dla farmaceutów znalazło się wzmocnienie środków ochrony osobistej poprzez stałe noszenie w pracy masek, rękawic i jednorazowych fartuchów, a nawet przyłbic (fot. pixaby)

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie, w związku z rozwojem wiedzy na temat pandemii COVID-19 oraz analizą sytuacji w aptekach, przedstawiła rekomendacje, które mają służyć jeszcze lepszej ochronie ich pracowników i pacjentów.

REKLAMAEurus_belkawartykulach_maj2020

Okręgowa Izba Aptekarska (OIA) w Warszawie przeanalizowała sytuację w aptekach w związku z pandemią. W związku z rozwojem wiedzy na temat pandemii COVID-19 poszerzyła dotychczasowe rekomendacje dla tych placówek. Wśród rekomendacji znalazły się:

Stałe zespoły zmianowe

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz wyeliminowania ryzyka transmisji wirusa pomiędzy pracownikami OIA zaleca ustalenie stałych zespołów pracujących na przeciwnych zmianach oraz rezygnację z tzw. zakładek. Alternatywnym rozwiązaniem może być zmiana czasu pracy ze zmian 8-godzinnych na zmiany 12-godzinne co drugi dzień.

W przypadku utrzymania dwóch zmian Izba zaleca wprowadzenie przerwy na przeprowadzenie dezynfekcji powierzchni takich jak blaty, klamki, klawiatury, bilonownice po zakończeniu zmiany porannej i przeprowadzenie takiej samej dezynfekcji po zmianie popołudniowej.

Dezynfekcja

OIA przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii konieczne jest dokonywanie dezynfekcji stanowiska obsługi lub stanowiska kasowego po każdym pacjencie.

Oprócz tego Izba przypomina o możliwości samodzielnego wykonania środków dezynfekcyjnych na bazie spirytusu konsumpcyjnego.

Maski ochronne, rękawiczki, przyłbice, fartuchy jednorazowe

OIA uznała, że niezależnie od zaleceń WHO i GIS, każde dodatkowe formy zabezpieczenia takie jak maski ochronne, rękawiczki, przyłbice zmniejszają ryzyko transmisji wirusa. Ze względu na zwiększającą się dostępność środków ochrony osobistej rekomenduje zatem stałe stosowanie środków ochrony osobistej. Zaleca się również zalecanie używania masek ochronnych pacjentom w przypadku wszystkich kontaktów z innymi osobami.

Opłaty bezgotówkowe

Izba informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje możliwość ograniczenia płatności za zakupy do płatności bezgotówkowych (karty płatnicze, BLIK). W takim przypadku konieczne jest umieszczenie w widocznym miejscu informacji o ograniczeniu możliwości płatności gotówką. OIA zwraca jednocześnie uwagę, że wprowadzenie takiego rodzaju ograniczenia powinno uwzględniać sytuacje wyjątkowe w przypadku których odmowa przyjęcia płatności gotówką mogłaby skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta.

Obsługa w godzinach 10-12

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w godzinach 10-12 obsługa pacjentów powinna zostać ograniczona do pacjentów powyżej 65 roku życia.

Udostępnianie pacjentom rękawiczek lub środków do dezynfekcji

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii konieczne jest zapewnienie pacjentom foliowych rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji. Rozporządzenie nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony