REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

WYDARZENIA I PREMIERY

 

9 lutego 2021, 17:34Emilia, Julia i Magda czyli 3/17 zespołu Akcji Menstruacji

Emilia, Julia i Magda czyli 3/17 zespołu Akcji Menstruacji (fot. FB Akcja Menstruacja)

- Jest nas tutaj już ponad 8000 osób wspierających walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Bardzo Wam dziękujemy, że jesteście z nami i z tej okazji postanowiłyśmy krótko się przedstawić, a raczej przedstawić fundację - napisały na Facebooku dziewczyny z Akcji Menstruacji. - Mówimy o ubóstwie menstruacyjnym i okresie głośno - tylko w ten sposób możemy wygrać z tabu.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

"Naszym głównym obszarem działalności są szkoły, w których prowadzimy projekt "Hej, dziewczyny!" polegający na zapewnianiu osobom uczącym się stałego dostępu do produktów menstruacyjnych. Jeśli chcesz, żebyśmy pojawiły się w Twojej szkole, wyślij maila na hejdziewczyny@akcjamenstruacja.pl. Staramy się zapewnić dostęp do środków higienicznych także w przestrzeni publicznej. Służy temu projekt "Punkt Pomocy Okresowej", w którego ramach w całej Polsce stawiamy ogólnodostępne szafki, uzupełniane regularnie przez nasze wolontariuszki" - tak swoją działalność opisały na profilu Akcja Menstruacja Emilia, Julia i Magda, czyli 3/17 zespołu Akcji Menstruacji.

Skąd ten pomysł? Narodził się dość spontanicznie, gdy Akcja Menstruacja na jednej z facebookowych grup dostała wiadomość: „Cześć, czy ktoś orientuje się, jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł na koncie”. Członkinie Akcji od razu skontaktowały się z dziewczyną, by jej pomóc i złożyć w jej imieniu zamówienie na środki higieniczne. Tak na początku lutego powstał projekt Padsharing, czyli sieć wsparcia łącząca kobiety potrzebujące podpasek i tamponów z tymi, którzy chcą im pomóc w zdobyciu środków menstruacyjnych.

Brak środków higienicznych to też polski problem

Jak czytamy w Wysokich Obcasach, do bazy osób gotowych opłacić zamówienie z produktami higienicznymi zarejestrowało się ponad 900 osób, a chętnych wciąż przybywa. Przekazanie środków menstruacyjnych jest w pełni anonimowe. Po kilku dniach od startu udało się zebrać 40 zamówień dla potrzebujących.

Padsharing to pierwsza tego typu akcja w Polsce. Pomysł został dobrze przyjęty przez internautów, do niedawna pełnych wątpliwości, czy problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce istnieje. Tymczasem według raportu Kulczyk Foundation 4 proc. Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych, ale tylko 1 proc. z nich udaje się do jakiejś instytucji po pomoc. 

Akcję można wesprzeć finansowo: Fundacja Akcja Menstruacja, 55 1600 1055 1899 6298 9000 0001, wpisując w tytule przelewu "Darowizna na cele statutowe"

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony