REKLAMAFBK 2020 - baner główny - 24.09.-19.11.2020

PRODUCENCI I MARKI

Prawo i finanse

PRAWO

 

28 września 2020, 16:41Na potrzeby podatku akcyzowego perfumy, kosmetyki czy płyny do dezynfekcji z zawartością skażonego alkoholu etylowego mieszczą się w definicji alkoholu, to jednak nie podlegają oznaczeniu GTU_01

Na potrzeby podatku akcyzowego perfumy, kosmetyki czy płyny do dezynfekcji z zawartością skażonego alkoholu etylowego mieszczą się w definicji alkoholu, to jednak nie podlegają oznaczeniu GTU_01 (fot. shutterstock)

W nowym jednolitym pliku kontrolnym nie trzeba będzie oznaczać kodem GTU_01 perfum, kosmetyków ani płynów do dezynfekcji, mimo że zawierają alkohol etylowy – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie "Dziennika Gazety Prawnej".

REKLAMA

Od 1 października obowiązującym elementem ewidencji VAT, a tym samym nowych rozliczeń miesięcznych (JPK_V7M) i kwartalnych (JPK_V7K) będą oznaczenia określonych grup towarów i usług (kody GTU). Ich brak będzie uznany za błąd, a nie skorygowany w ciągu 14 dni może skończyć się mandatem w wysokości 500 zł.

Kod GTU_01 dotyczy napojów alkoholowych, ale i wszelkich innych wyrobów o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc. obj. I choć na potrzeby podatku akcyzowego perfumy, kosmetyki czy płyny do dezynfekcji o takiej zawartości skażonego alkoholu etylowego mieszczą się w definicji alkoholu, to jednak nie podlegają oznaczeniu GTU_01 – wynika z odpowiedzi resortu finansów.

Wykładnia nie wynika wprost z przepisów ale jest wiążąca. Jednak eksperci uważają, że Ministerstwo Finansów powinno opublikować urzędowe objaśnienia, w których jednoznacznie wyjaśni, czego oczekuje od podatników w kontekście każdego oznaczenia GTU – pisze DGP powołując się na słowa Marcina Madeja, doradcy podatkowego w Nip-inspektor.pl. Takie objaśnienia chronią podatników przed skutkami zmiany ministerialnej wykładni.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony