REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020
Nowe transfery socjalne zwiększą dochód rozprządzalny polskich rodzin

Nowe transfery socjalne zwiększą dochód rozprządzalny polskich rodzin (fot. Pixabay CC0)

Podczas dzisiejszej konwencji programowej PiS „Nowa arena programowa” prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział m.in. rozszerzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko, a także „trzynastkę” dla emerytów. Z kolei młodzi ludzie nie będą płacić PIT. Detaliści mogą zacierać ręce – do kieszeni konsumentów trafią dodatkowe dziesiątki miliardów zł.

REKLAMA

Podczas sobotniej konwencji PiS, zorganizowanej pod hasłem „Nowa arena programowa” prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rząd „wypełni kieszenie” niektórych grup obywateli. – Będziemy przywracać godność, równość, ale także wolność. Bo wolność ma także ten aspekt, który jest w kieszeni: człowiek który ma pusty portfel wolny nie jest. My te kieszeni wypełniamy – zapewnił.

Bodaj najważniejszy punkt nowego programu partii rządzącej to rozszerzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko. Zmiana ma obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Kolejna zapowiedź programowa także wiąże się z dodatkowymi transferami socjalnymi. PiS zapowiedział, że planuje wprowadzenie dodatkowego, jednorazowego świadczenia dla emerytów – takiej emeryckiej „trzynastki” – w wysokości 1100 zł na osobę. – Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym – obiecał prezes Kaczyński. Wypłaty dodatkowego świadczenia mają się rozpocząć w maju 2019 r.

Trzeba przypomnieć, że od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną z obecnych ok. 1030 zł do 1100 zł . Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

PiS chce też pomóc młodym osobom, wchodzącym na rynek pracy. Prezes PiS zapowiedział likwidację podatku PIT dla pracowników do 26 r.ż.

Podczas wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego nie padły żadne kwoty, dotyczące kosztów realizacji tych obietnic, nie są też znane szczegóły projektów. Tym samym trudno określić, jakiego rzędu dodatkowe środki trafią do kieszeni podatników.

Pierwsze, wstępne szacunki ekspertów mówią o kwocie rzędu nimal 20 mld zł na koszty związane z rozszerzeniem programu 500 Plus. Rocznie program kosztowałby ok. 43 mld zł, wobec 23 mld rocznie według dotychczasowych zasad. Fakt, że to rozwiązanie będzie obowiązywało od lipca oznacza, że w tym roku do polskich konsumentów trafi około 10 mld zł.

Z kolei dodatkowe świadczenie dla emerytów to koszt co najmniej 10 mld zł – wiele zależy od tego, czy programem objęci zostaną także renciści, co nie zostało jasno stwierdzone.

Według "Wyborczej", łączne koszty nowego programu PiS mają być równe ok. 2 proc. rocznego PKB Polski.

Nawet według bardzo ostrożnych estymacji do kieszeni konsumentów może trafić znacznie ponad 30 mld zł dodatkowych środków. Ponieważ trafią one przede wszystkim do mniej zasobnych grup społecznych, z całą pewnością znacznie zwiększy się przeciętna siła nabywcza i dochód rozporządzalny polskich rodzin. Jak pokazują doświadczenia z okresu po wejściu w życie programu 500 Plus, przeważająca część tych środków zostanie przeznaczona na bieżącą konsumpcję.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony