PRODUCENCI I MARKI

 

1 grudnia 2020, 15:28Czy UE zakaże stosowania składników w kosmetykach, które są nieszkodliwe?

Czy UE zakaże stosowania składników w kosmetykach, które są nieszkodliwe? (fot. Adobe)

Przedstawiciele branży kosmetycznej obawiają się, że strategia Komisji Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju w zakresie chemikaliów może hamować innowacje - czytamy w Cosmetics Business. Skrytykowali oni plany Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia nowych przepisów dotyczących toksycznych chemikaliów. Dlaczego?

Przedstawiciele branży produktów higieny osobistej skrytykowali plany Komisji Europejskiej, bo jak ostrzegają, mogą one spowodować zakaz stosowania niektórych składników kosmetycznych, nawet na bezpiecznym poziomie.

W opublikowanej 14 października strategii Komisji Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju dotyczącej chemikaliów (CSS - Chemicals Strategy for Sustainability ) stwierdzono, że władze wykonawcze Unii Europejskiej planują wyeliminowanie z kosmetyków i innych produktów substancji rakotwórczych, mutagennych, reprotoksycznych (CMR) i zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego.

Jednak KE chce również zakazać chemikaliów, które utrzymują się i gromadzą w środowisku lub w organizmie. Działania te wynikałyby z dalszych propozycji regulacyjnych spodziewanych w 2021 r. I przedstawionych w CSS.

Ustalenia, które wchodzą w grę są dość radykalne - komentuje dla portalu John Chave, dyrektor generalny stowarzyszenia branżowego Cosmetics Europe. Według niego, jeśli te propozycje wejdą w życie, to „będzie mniej składników do wykorzystania i dostarczania innowacyjnych produktów” bez „żadnego zysku netto dla bezpieczeństwa konsumentów, ponieważ pod warunkiem dokładnego zbadania ekspozycji, konsumenci nie będą wystawieni na żadne ryzyko - zauważa.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony