REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Sieci handlowe

Klient

Rynek

 

14 stycznia 2020, 09:15wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Trwa odwrót największych sklepów i na rosnącym rynku to one tracą najwięcej. 2020 rok zapowiada się jeszcze gorzej, co oznacza dalsze likwidacje i zwolnienia. Z danych GfK Polonia wynika, że w ciągu roku (do końca września 2019 r.) sprzedaż w nich spadła o 2,3 proc., choć cały rynek rósł – podaje „Rzeczpospolita”.

REKLAMA
Segment hipermarketów odpowiada już tylko za 13 proc. zakupów FMCG, choć jeszcze dekadę temu był liderem rynku

Segment hipermarketów odpowiada już tylko za 13 proc. zakupów FMCG, choć jeszcze dekadę temu był liderem rynku (fot. adobe stock)

Symbolem kłopotów jest sytuacja sieci Tesco, która informuje o zamykaniu kolejnych placówek. Kłopoty przeżywa jednak cały segment hipermarketów. Z danych GfK Polonia wynika, że od września 2018 r. do września 2019 r. sprzedaż w największych sklepach spadła 2,3 proc., choć cały rynek rósł. Najwięcej zyskały dyskonty, których wartość sprzedaży wzrosła o 8,2 proc. „Segment hipermarketów odpowiada już tylko za 13 proc. zakupów FMCG, choć jeszcze dekadę temu był liderem rynku. Dzisiaj tę pozycję zajmują dyskonty z 34 proc. udziałem" – czytamy w „Rz”.

Z danych Euromonitor International, przygotowanych dla „Rzeczpospolitej", wynika, że w całym 2019 r. sprzedaż w hipermarketach spadła 2,2 proc., prognozy zaś na 2020 r. to 2,4 proc. spadku. Liczba hipermarketów także zaczyna spadać i choć nadal jest ich ok. 370 i mowa tylko o likwidacji kilku rocznie, to jednak zmiana trendu jest dla polskiego rynku znacząca.

Krzysztof Badowski, partner w PwC powiedział gazecie, że hipermarkety przestały być wygodne dla konsumentów, a przy tym nie mają innych przewag nad pozostałymi formatami. - Można byłoby argumentować, że mają szeroki asortyment, oferują konsumentowi wybór większy niż w innych sklepach. Ale znajdzie się ogromna grupa konsumentów, którzy potraktują ten wybór jako przytłaczający – uważa ekspert.

Z danych GFK wynika, że największy udział w rynku hipermarketów ma Auchan, który odpowiada za ponad jedną trzecią tego segmentu (34,5 proc.), dalej jest Kaufland ( 25,8 proc.), Tesco (16,7 proc.), Carrefour (15,8 proc.) , E. Leclerc (6,5 proc.) i Schiever (0,7 proc.).

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Szary 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

  W końcu dobre informacje z rynku. Oby jak najwięcej klientów robiło zakupy w mniejszych sklepach.

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony