REKLAMAPrzewodnik po handlu - baner główny WK 2019
Pragnienie natury to najsilniejszy trend branży kosmetycznej

Pragnienie natury to najsilniejszy trend branży kosmetycznej (fot. Adobe)

Naturalne piękno to stała kategoria, ale w 2018 roku wyraźnie wzrosła w rankingu popularności kosmetyków. Uznany wśród konsumentów ruch "czystej urody" wpłynął na 27-proc. wzrost sprzedaży w sektorze pielęgnacji skóry - wynika z raportu opublikowanego przez USA Today. Jakie niesie to ze sobą wyzwania?

Zdaniem ekspertów jest to reakcja na zaawansowaną technologię życia w XXI wieku albo serię skandali związanych z bezpieczeństwem, które postawiły konsumentów w stan najwyższej gotowości. Naturalne piękno stało się priorytetem dla wielu konsumentów branży beauty, gdzie rośnie grono entuzjastów natury unikających "chemikaliów". 

Dominuje przekonanie, że chemia jest równa złu, a natura dobru. Tkwi w tym sprzeczność, ponieważ naturalne kosmetyki też są chemikaliami, a naturalne nie oznacza automatycznie bezpieczne - mimo że inaczej postrzegają to konsumenci. Koncern Johnson i Johnson podkreśla, że kosmetyki bezpieczne to ważniejsza kwestia niż naturalne, ale inne firmy z branży FMCG podążają za tym trendem uruchamiając nowe naturalne linie albo kupując udziały w istniejących już markach,  np. L'Oreal' zakupił Logocos Naturkosmetik a Henkel Nature Box.

Naturalne piękno w reklamie kosmetyków coraz częściej łączy się z jedzeniem i dobrym samopoczuciem, więc różnica między rzeczywistością a percepcją się powiększa. Przykładem mogą być wegańskie kosmetyki roślinne. Dieta wegańska jest reklamowana jako wybór przyjazny dla środowiska - ale jeśli chodzi o kosmetyki, to nie jest to tak jednoznaczne. Bo w niektórych przypadkach roślinna alternatywa jest mniej ekologiczna niż składnik pochodzenia zwierzęcego, który ma ją zastąpić – tu lanolina jest doskonałym przykładem.

Dlatego eksperci portalu globalcosmeticsnews.com twierdzą, że potrzebna jest przede wszystkim rewolucja w  transparentności, gdyż trend naturalności wynika z pragnienia konsumenta przejrzystości użytych w kosmetykach składników. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony