REKLAMA

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

PRAWO

 

7 listopada 2019, 10:18wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W 2018 roku 42 tys. osób odwołało się do sądu po zwolnieniu z pracy, 5 lat temu takich osób było aż 100 tys.

W 2018 roku 42 tys. osób odwołało się do sądu po zwolnieniu z pracy, 5 lat temu takich osób było aż 100 tys. (fot. Adobe)

Od dziś sąd może w orzeczeniu o przywróceniu do pracy nakazać pracodawcy, aby zatrudniał powoda aż do momentu gdy sprawę rozstrzygnie sąd - przypomina Rzeczpospolita. Ta zmiana w prawie pracy wzbudza dużo kontrowersji. 

REKLAMA

Ta niewielka objętościowo nowelizacja w prawie pracy jest jedną z najważniejszych w ostatnich latach pod względem skutków - teraz pracownicy zyskali duże uprawnienia w sporach z pracodawcami. Po zwolnieniu mogą domagać się przywrócenia do pracy już przez sąd I instancji i wrócić na stanowisko jeszcze przed prawomocnym zakończeniem procesu.

To ważna informacja, bo w sprawach pracowniczych procesy mogą trwać nawet kilka lat a pracownik pozostaje wówczas zwykle bez źródła dochodu. Proces w sądzie rejonowym trwa, wg statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, zwykle około roku a potem kolejne pól roku albo dłużej trwa oczekiwanie na wyrok sadu odwoławczego. - Teraz zwolniony z pracy będzie śledził przebieg procesu zza swojego biurka - pisze Rzeczpospolita.

Zdaniem eksperta dziennika, Sławomira Parucha, partnera w kancelarii Raczkowski Paruch, dotychczas  większość zwolnionych walczyła jedynie o odszkodowanie, gdyż przywrócenie do pracy po latach procesu było bezcelowe. -Teraz roszczenie o przywrócenie do pracy z pewnością wróci do łask - ocenia ekspert. Jego zdaniem dla pracodawców oznacza to zwiększone ryzyko powrotu zwolnionego i związanych z tym komplikacji organizacyjnych i kosztowych. Z kolei za ugodowe zakończenie sporu przedsiębiorca będzie musiał zapłacić więcej.

Tymczasem współpraca z pracownikiem, który został zwolniony, ale decyzją sądu wrócił do pracy, może być bardzo trudna. W związku ze spodziewanym spowolnieniem gospodarczym w niedalekiej przyszłości może dojść do koniecznej redukcji zatrudnienia w wielu firmach. Jeśli sąd II instancji uzna, że przywrócenie do pracy było bezcelowe, pracodawca nie może liczyć na rekompensatę kosztów zatrudnienia niechcianego pracownika.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony