REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

 

16 grudnia 2019, 14:02wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej (fot. PO, Wikimedia Commons, CC BY-SA-2.0)

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt ustawy uchylającej przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele oraz zmieniającej Kodeks pracy.

REKLAMAForum Branży Kosmetycznej (belka w artykułach) 4-31.08.2020 r.

Projekt dotyczy "zagwarantowania osobom pracującym w niedziele co najmniej dwóch niedziel wolnych w miesiącu". Jest tożsamy z podobnymi projektami składanymi przez Platformę Obywatelską w poprzedniej kadencji Sejmu.

W uzasadnieniu posłowie KO wskazują, że uchwalona głosami Prawa i Sprawiedliwości ustawa obowiązująca od marca 2017 r. "w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie negatywne skutki społeczne i gospodarcze", a także "uderza w szczególności w pracowników (i zatrudniających ich przedsiębiorców) oraz konsumentów".

- Spadek liczby miejsc pracy w wyniku jej obowiązywania ma wynieść, wedle różnych szacunków od 36 tys. do 85,5 tys., zarówno w handlu, jak i u dostawców placówek handlowych. Będzie on dotyczył w szczególności osób chcących pracować na część etatu, np. studentów. Należy podkreślić, że osoby te należą do relatywnie słabszych grup pracowników - napisano.

Jak dodają posłowie Koalicji Obywatelskiej, debata publiczna, jaka toczyła się w związku z przyjęciem ustawy "pokazała, że jej wprowadzenie nie cieszy się szeroką akceptacją społeczną". - Ponadto, ostatecznie przyjęta treść ustawy, jeszcze przed jej wejściem w życie, budziła wątpliwości co do zgodności z konstytucją i wywołała  kontrowersje co  do  rzeczywistego  zakresu stosowania i interpretacji zawartych w niej regulacji - argumentuje grupa posłów KO.

- Brak precyzji i niejednoznaczność poszczególnych  przepisów  oraz  niepewność,  jaką  taki  kształt  przepisów  ustawy wprowadza do gospodarki państwa, przesądzają, że powinna ona być jak najszybciej wyeliminowana  z  porządku  prawnego - dodają pomysłodawcy uchylenia zakazu handlu.

Koalicja Obywatelska proponuje, aby uchylić zakaz handlu w niedziele, a pracownikom wykonującym pracę w ostatni dzień tygodnia zapewnić "w okresie 4 tygodni co najmniej dwie niedziele wolne od pracy". Przepis ten miałby nie dotyczyć pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony