REKLAMATestowane przez WK

PRODUCENCI I MARKI

Prawo i finanse

 

30 czerwca 2020, 09:56wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Formaldehyd znajduje się na liście substancji zakazanych do stosowania w kosmetykach. Wcześniej był często spotykany w lakierach i odżywkach do paznokci

Formaldehyd znajduje się na liście substancji zakazanych do stosowania w kosmetykach. Wcześniej był często spotykany w lakierach i odżywkach do paznokci (fot. adobe stock)

Interpelację poselską w sprawie kosmetyków z formaldehydem złożyła posłanka PO Agnieszka Pomaska. Zwraca się do ministra zdrowia z pytaniem, dlaczego kosmetyki z rakotwórczym formaldehydem, który został dodany do wykazu substancji zakazanych w produktach kosmetycznych, nadal są dostępne na rynku. Konkretnie w interpelacji wskazana jest odżywka Nail Tek dystrybuowana przez firmę AI Polska i dostępna w sieci Super-Pharm.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Interpelacja nr 8079  w sprawie niewycofania z obrotu kosmetyków zawierających rakotwórczy formaldehyd została złożona 17 czerwca br. Posłanka PO Agnieszka Pomaska zwraca się w niej z pytaniem do ministra zdrowia, o to, dlaczego rok od wprowadzenia zakazu stosowania w kosmetykach formaldehydu konsumenci mogą kupić produkty kosmetyczne zawierające niedozwolony składnik, kto odpowiada za tę sytuację i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec odpowiedzialnych za nie podmiotów. Oczekuje również odpowiedzi na to, jak często przeprowadzane są kontrole bezpieczeństwa w zakresie wprowadzania do obrotu kosmetyków, aby były one faktycznie bezpieczne dla konsumentów i nie zawierały niedozwolonych składników.

Posłanka w interpelacji powołuje się na przykład odżywki do paznokci miękkich, wyprodukowanej w USA przez Nail Tek, której dystrybutorem jest podmiot AI Polska. Odżywka zawiera formaldehyd i jeszcze 9 czerwca była dostępna w sieci Super-Pharm, mimo że zakaz stosowania formaldehydu w produktach kosmetycznych obowiązuje od 12 czerwca 2019 r. i był to ostateczny termin wycofania z obrotu produktów kosmetycznych z tym składnikiem.

Poniżej publikujemy treść interpelacji, która została umieszczona na rządowej stronie zobacz tutaj  

Interpelacja nr 8079 do ministra zdrowia w sprawie niewycofania z obrotu kosmetyków zawierających rakotwórczy formaldehyd

Zgłaszający: Agnieszka Pomaska

Data wpływu: 17-06-2020

Szanowny Panie Ministrze,

zgodnie z treścią rozporządzenia 2019/831 formaldehyd został dodany do wykazu substancji zakazanych w produktach kosmetycznych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. Zakaz ten wszedł w życie w dniu 12 czerwca 2019 r. i tym samym był to ostateczny termin wycofania z obrotu produktów kosmetycznych zawierających formaldehyd.

Tymczasem w sierpniu 2019 r. produkt kosmetyczny o nazwie: odżywka do paznokci miękkich, wyprodukowany w USA przez Nail Tek, którego dystrybutorem jest podmiot AI Polska sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 5a (dalej: Odżywka do paznokci), w którego składzie znajduje się formaldehyd, z łatwością można było zakupić w sieci drogerii Superpharm w trzech największych centrach handlowych w Warszawie (CH Arkadia, CH Galeria Mokotów, CH Złote Tarasy).

W grudniu 2019 r. odżywka do paznokci nadal była dostępna w ww. centrach handlowych w sieci drogerii Superpharm. O tym fakcie za pośrednictwem mediów społecznościowych został poinformowany Główny Inspektorat Sanitarny oraz sieć Superpharm. W dniu 9 czerwca 2020 r. w drogeriach sieci Superpharm nadal można zakupić odżywkę do paznokci, w której składzie znajduje się formaldehyd, a więc składnik od roku zabroniony do stosowania we wszelkich kosmetykach.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~a.i. Polska 1 ponad rok temu

  INFORMACJA W związku z wejściem w życie 12-06-2019 r. Rozporządzenia Komisji (UE) 2019/831 zmieniającego załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych, producent odżywek Nail Tek dostosował ich receptury, wycofując ze składu formaldehyd. Aktualnie dystrybuowane przez a.i. Polska produkty Nail Tek nie zawierają zabronionego składnika. Ponadto a.i. Polska wzywa swoich klientów, w tym drogerie, hurtownie i sklepy internetowe do sprawdzenia, czy posiadają jeszcze produkty z formaldehydem z wcześniejszych dostaw, a jeśli tak – do bezzwłocznego wycofania ich ze sprzedaży i odesłania celem wymiany na nowe produkty, które są zgodne z aktualnymi uregulowaniami. Firma a.i. Polska jest przekonana, że odżywki marki Nail Tek w dalszym ciągu będą przynosiły ich użytkownikom dużą satysfakcję z efektów pielęgnacyjnych, tak jak to miało miejsce przez minione 20 lat obecności marki na polskim rynku.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony