REKLAMABanner Główny_Polpak_ 10.05-24.05.2021

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

11 lutego 2019, 12:24Irina Nowochatko-Kowalczyk

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Jeden z największych światowych detalistów planuje otworzyć 2 tys. aptek. Decyzja o rozwoju biznesu aptecznego zapadła po udanych testach rozpoczętych w 2017 roku.

REKLAMAIX FBK_Baner w artykule_23.04.-22.06.2021

(fot. materiały prasowe)

Magnit należy do czołówki firm rozwijających sieci detaliczne w Rosji. Pomimo planów otwarcia kolejnych sklepów i rozwoju nowego projektu - sieci aptek, w tym roku spółka chce zmodernizować około 2 tys. już działających sklepów.

Przypomnijmy, że apteczny biznes to nowy projekt firmy Magnit. Pierwsze apteki rosyjskiego detalisty działającego na rynku produktów szybko zbywalnych zostały otwarte w ramach programu pilotażowego w 2017 roku. W 2018 roku otworzono ponad 51 aptek. Testy pokazały, że zapotrzebowanie konsumentów na tego typu placówki handlowe jest duże. Towary i środki lecznicze w aptekach zlokalizowanych przy sklepach sieci Magnit kupuje co dziesiąty klient, który robi zakupy spożywcze.

Przygotowując podwaliny do aptecznego biznesu spółka kupiła aktywa dwóch firm zajmujących się dystrybucją produkcji farmaceutycznej. We wrześniu ub.r. spółka córka Magnita, firma Tander nabyła 100 proc. udziałów w moskiewskiej firmie Farmasistems, działającej w branży farmaceutycznej.

Farmasistems ma licencję na hurtową działalność w branży. Zajmuje się zakupem środków leczniczych bezpośrednio od producentów w celu zatowarowania aptek należących do sieci Magnit. Rosyjski gigant spożywczy kupił też dystrybutora farmaceutycznego SIA Group, który współpracuje z ponad 250 wiodącymi producentami z Rosji, Europy, Stanów Zjednoczonych, Indii i Japonii.

Kolejnym projektem spółki Magnit jest budowa sieci sklepów małoformatowych zlokalizowanych na osiedlach mieszkaniowych. Jest on realizowany we współpracy z Pocztą Rosji. To również nowy koncept na rosyjskim rynku.

Pierwsze sklepy zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie z placówkami pocztowymi zostały otwarte w czerwcu 2018 roku w Moskwie, Kraju Krasnodarskim i obwodzie riazańskim. Dla sieci Magnit uruchomienie punktów handlowych przy oddziałach pocztowych oznacza poszerzenie geografii działalności i możliwość wejścia na obszary, gdzie otwarcie sklepów tradycyjnych jest ekonomicznie nieuzasadnione.

W ofercie tradycyjnych sklepów działających pod szyldem Magnit jest od 200 do 800 SKU. Natomiast, w przypadku zlokalizowanych przy oddziałach pocztowych znajduje się około 50 pozycji towarowych. Na obszarach wiejskich to przede wszystkim podstawowe produkty spożywcze i chemia gospodarcza. W miastach w ofercie sklepów są też wyroby cukiernicze i gastronomiczne.

Planuje się, że 2019 roku Magnit zachowa tempo rozwoju sieci sklepów. Rok temu pod tym szyldem przybyło 2059 placówek handlowych. Rosyjska firma zwraca na siebie uwagę ekspertów analizujących światowe rynki handlowe. Znajduje się na liście Top-250 sieci handlowych Global Powers of Retailing sporządzanej przez firmę konsultingową Deloitte.

W najnowszej edycji Magnit przesunął się o 6 pozycji do góry z 57 na 51 miejsce. Na liście największych światowych detalistów znalazły się też inne rosyjskie firmy – X5 Retail Group, Lenta i Dixy.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony