REKLAMATestowane przez WK
Wciąż kluczową kwestią jest publikacja wytycznych KE precyzujących m.in. jakie włókniny i jakie kategorie produktów będą objęte dyrektywą

Wciąż kluczową kwestią jest publikacja wytycznych KE precyzujących m.in. jakie włókniny i jakie kategorie produktów będą objęte dyrektywą (fot. shutterstock)

Komisja Europejska opublikowała korektę rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy SUP, które wskazuje szczegółowe wymagania dotyczące oznakowania produktów jednorazowego użycia, a powstających z plastiku lub zawierających plastik – poinformował Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Dotychczas niektóre wersje językowe – w tym polska – zawierały błędy. Piktogramy przedstawione były w języku angielskim.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Dzięki korekcie oznakowanie chusteczek w języku polskim będzie stosowane w brzmieniu: PRODUKT ZAWIERA PLASTIK. Takie brzmienie będzie stosowane zarówno w tekście, jak i w piktogramie:

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego zwraca uwagę, że dotychczasowa wersja polska zastosowana w tekście rozporządzenia brzmiała „ZAWIERA PLASTIK”, zaś piktogram przedstawiony był w języku angielskim. Nadal też nie ma jasnych wytycznych Komisji Europejskiej, które produkty należy znakować.

– To wielka ulga wiedzieć wreszcie, jak zdaniem Komisji Europejskiej należy oznakowywać produkty. Jednak teraz wciąż kluczową kwestią jest publikacja wytycznych KE – dokumentu, na który czeka niecierpliwie cały rynek. Musi ona doprecyzować m.in. jakie włókniny i jakie kategorie produktów będą objęte dyrektywą. Z punktu widzenia branży jest to absolutnie podstawowa informacja, choć problemów jest więcej. Rozmawiamy o nich od miesięcy z firmami należącymi do naszej organizacji, a także z przedstawicielami polskiej administracji. Ostatnio, przekazywaliśmy wszystkie nasze uwagi podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska – podkreśla Blanka Chmurzynska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Na razie KE wciąż nie przedstawiła nowej wersji, a spotkanie, planowane na 16 marca, zostało przesunięte na 26.03.2021 r.

– Nadal więc nie wiemy, co oznakowywać, ale przynajmniej wiemy, jak to robić – dodaje Blanka Chmurzynska-Brown.

Wektorowe wersje piktogramów we wszystkich językach można znaleźć na stronie KE: https://ec.europa.eu/environment/news/single-use-plastics-pictograms-related-implementing-regulation-20202151-harmonised-markings_en

 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~kosmo 1 ponad rok temu

  Szkoda, że tłumaczenie to "produkt zawiera plastik", a nie "produkt zawiera tworzywa sztuczne" - byłoby bliższe prawdy i łatwiejsze do wyjaśnienia konsumentowi.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony