REKLAMADermena_Banner Główny_17.05-31.05.2023

HANDEL I DYSTRYBUCJA

E-commerce

HANDEL

 

2 marca 2023, 09:24wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Rosnąca popularność platform marketplace, takich jak Amazon, Ceneo, Allegro czy inne, zachęca do szybszych i bardziej impulsowych zakupów - a także przyjrzenia się nawykom użytkowniczek i użytkowników.

Rosnąca popularność platform marketplace, takich jak Amazon, Ceneo, Allegro czy inne, zachęca do szybszych i bardziej impulsowych zakupów - a także przyjrzenia się nawykom użytkowniczek i użytkowników. (Alexander Grey via Unsplash)

Marketplace, czyli sklep internetowy typu Allegro, Amazon czy Ceneo, to miejsce robienia zakupów dla już 72 proc. Polaków. Zamawiają tam głównie ubrania (46 proc. użytkowników), w następnej kolejności obuwie (31 proc.) i kosmetyki (27 proc) – takie dane podaje raport z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: marketplace przyszłością e-commerce”. 

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

E-commerce wrosło już na stałe w tkankę polskiego rynku, czego dowodem są wyrastające jak grzyby po deszczu sklepy internetowe poszczególnych marek czy producentów. Asortyment, po który klienci i klientki sięgają i wkładają do swoich wirtualnych koszyków, zmienia się jednak z sezonu zakupowego na sezon zakupowy. Według badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: marketplace przyszłością e-commerce”, najczęściej sięgamy po ubrania (46 proc. użytkowników i użytkowniczek platform zakupowych typu marketplace), obuwie (31 proc.) i kosmetyki (27 proc.) Podział na płcie ma tu znaczenie: w produkty kosmetyczne online zaopatruje się tylko 17 proc. mężczyzn, w porównaniu do 36 proc. kobiet.

Według Santander Consumer Bank większość Polaków robiących zakupy na platformach typu marketplace szuka informacji w internecie przed zamówieniem interesującego ich produktu. Odpowiedzi tysiąca ankietowanych osób pokazują, że co dwie osoby korzystają w tym celu z treści podanych na samym marketplace (42 proc.). Tylko wyszukiwarki takie jak Google zajmują wyższą pozycję (72 proc. użytkowników serwisów zakupowych). W poszukiwaniu informacji respondenci często odwiedzają stronę internetową konkretnej, interesującej ich marki (34 proc.) lub szukają filmów na YouTube omawiających produkt i recenzujących go (25 proc.). Jedna czwarta wybiera media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy Tik-tok (24 proc.) jako źródło wiedzy dotyczącej danego przedmiotu. Co ciekawe, prawie równie często (23 proc.) korzystamy również z forów internetowych, które — mogłoby się wydawać — w epoce grup na Facebooku odeszły już do lamusa. Co znamienne, blogerzy i blogerki plasują się na samym końcu stawki. Po ich opinie sięga zaledwie 3 proc. ankietowanych.

Badanie zostało zlecone przez Santander Consumer Bank z wykorzystaniem metodologii telefonicznej i standaryzowanego kwestionariusza wspomaganego komputerowo (CATI), przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków, licząca tysiąc osób.

Czytaj także: Dla klientów e-commerce liczy się opinia innych, a niska cena produktu wzbudza podejrzenia [WYNIKI BADANIA]

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony