REKLAMA

KONSUMENT i TRENDY

ŚWIAT

PRAWO

 

27 lutego 2020, 13:21wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Koniec

Koniec "okresowego ubóstwa": Szkocki parlament poparł plany wprowadzenia bezpłatnych produktów higieny intymnej dla kobiet (fot. adobe stock)

Członkowie szkockiego parlamentu poparli walkę z "ubóstwem okresu", udostępniając wszystkim kobietom w Szkocji produkty higieniczne związane z miesiączkowaniem bezpłatnie - informuje bbc.com.

REKLAMAPPH2020 - belka w artykułach - marzec-maj 2020

Ustawa o produktach higieny intymnej dla kobiet nałoży na rząd szkocki obowiązek prawny zapewnienia, aby środki takie były dostępne bezpłatnie „dla każdego, kto ich potrzebuje”. Obecnie tampony, wkładki i niektóre produkty wielokrotnego użytku są finansowane w szkołach i na uczelniach.

Szacowany roczny koszt wdrożenia nowego prawa to 24 mln funtów brytyjskich. Rząd szkocki zapewnił na ten cel 5,2 miliona funtów. Kolejne 4 miliony funtów zostały udostępnione radom, więc wdrożenie można rozszerzyć na inne miejsca publiczne, a kolejne 50 000 funtów na bezpłatne zapewnienie środków higieny intymnej w klubach sportowych.

W Polsce podatek VAT na podpaski wynosi 5 proc. i dopiero niedawno stawka ta została obniżona z 8 proc.  W innych krajach Unii podatek ten jest dużo wyższy: w Niemczech to 7 proc., w Czechach i na Litwie 20 proc., w Szwecji 25 proc.

Pierwszym, który pomyślał o kobietach był jednak rząd kanadyjski, który zrezygnował z pobierania podatku VAT od tamponów i podpasek już w 2015 roku. Szkocki parlament jednak poszedł dalej, zatwierdzając projekt ustawy gwarantującej dostęp do darmowych środków higieny wszystkich kobietom.

Brak dostępu do artykułów higienicznych to problem wielu milionów kobiet na świecie - wynika z danych UNICEF i ONZ. Według ich szacunków aż pół miliarda kobiet na świecie ma problem z dostępem do podstawowych artykułów higienicznych, gdy miesiączkuje.

Nie jest to tylko problem krajów Trzeciego Świata, bo jak wynika z badań przeprowadzonych przez Plan International UK aż 15 proc. dorastających dziewcząt w Wielkiej Brytanii ma problem z wygospodarowaniem środków na tak podstawową potrzebę jak podpaski. Szkotka wydaje przeciętnie na tampony i podpaski 8 funtów miesięcznie (ponad 40 zł) co dla kobiet, które nie pracują stanowi duży wydatek. Stąd określenie "okresowe ubóstwo".

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony