REKLAMATestowane przez WK

W październiku 2021 r. została opublikowana decyzja Komisji Europejskiej 2021/1870 ustanawiająca kryteria ekologiczne EU Ecolabel dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt.

Dotychczasowe produkty kosmetyczne zostały poszerzone o kosmetyki niespłukiwane, a  produkty do pielęgnacji zwierząt zostały po raz pierwszy dołączone do portfolio programu EU Ecolabel, dając łącznie 24 grupy produktów i usług, które można certyfikować na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel.

Produkty przedstawione do certyfikacji na oznakowanie EU Ecolabel są oceniane przez jednostkę certyfikującą, a prawo używania oznakowania jest nadawane na podstawie uzyskanej pozytywnej decyzji potwierdzającej spełnienie wymagań określonych przez kryteria w wielu różnych aspektach, w tym m.in. w obszarze:

  • wymogów prawnych - produkt musi spełniać wszystkie wymagania prawne państwa, w którym ma zostać wprowadzony do obrotu;
  • toksyczności w stosunku do organizmów wodnych (CDV);
  • biodegradowalności;
  • receptury produktu, w tym m.in. substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), substancji zapachowych, konserwantów i barwników na podstawie określonych w kryteriach wartości progowych;
  • opakowań m.in. w zakresie wskaźnika wpływu opakowania (PIR) oraz zaprojektowania w sposób ułatwiający recykling.

Niedozwolone jest prowadzenie badań gotowych receptur, składników i ich kombinacji na zwierzętach. Do potwierdzenia spełnienia wszelkich podstawowych i drugorzędnych funkcji produktów do pielęgnacji zwierząt, można przedstawić dane bibliograficzne z opublikowanych badań, oraz informacje / lub dane techniczne pozyskane od dostawców surowców (wskazujące, np. na rekomendowane dozowanie surowców, czy badania laboratoryjne dot. skuteczności ich składników). Potwierdzenie właściwości produktów kosmetycznych odbywa się za pomocą badań konsumenckich, chyba że dostępne są znormalizowane badania laboratoryjne (np. dla filtrów przeciwsłonecznych).

Certyfikacja produktów i usług na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel (www.pcbc.gov.pl/pl/ecolabel) stanowi jedno z dostępnych narzędzi do realizacji celów zrównoważonego rozwoju m.in. w zakresie rozwijania jednolitego rynku zrównoważonych produktów oraz gotowości przedsiębiorstw do spełnienia obecnych i przyszłych przepisów unijnych w zakresie środowiska (takich jak Zielony Ład, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, Inicjatywa na rzecz Zrównoważonych Produktów…) tak, aby produkty zrównoważone stały się normą w UE.

Producent wyróżniając kosmetyki i środki do pielęgnacji zwierząt etykietą EU Ecolabel ułatwia konsumentom podjęcie decyzji o ekologicznych zakupach. Nabywcy produktów z etykietą EU Ecolabel mogą być pewni, że skład i właściwości produktu są zgodne z opisanymi w Decyzji KE kryteriami, co dodatkowo jest potwierdzane oceną wykonaną przez niezależną i bezstronną od producenta jednostkę certyfikacyjną.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony