Szymon Mordasiewicz, commercial director GfK Consumer Panels & Services podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022

Szymon Mordasiewicz, commercial director GfK Consumer Panels & Services podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022 (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Presja cenowa, inflacja, niepewność jutra powoduje wzmocnienie „sprytnych zachowań zakupowych”. To świetny czas dla rozwoju marek własnych – przekonuje Szymon Mordasiewicz, commercial director GfK Consumer Panels & Services podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022.

Ostatnie lata to renesans marek własnych. Według danych GfK ich udział wartościowy w rynku FMCG wynosi obecnie 20 proc. W 2020 segment marek własnych był wart niecałe 34 mld zł, a w 2021 – już niemal 37 mld zł.

W 2021 r. marki własne miały 13,5 mln nabywców, którzy średnio kupowali Private Labels 116 razy w ciągu roku. Dynamika wartości wydatków na te produkty wzrosła w 2021 w porównaniu do 2020 r. o 9 proc.

– Teraz, w kontekście szalejącej inflacji, te wzrosty mogą być jeszcze większe – uważa Szymon Mordasiewicz, commercial director GfK Consumer Panels & Services podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022.

Dodaje, że wzrost zainteresowania markami własnymi jest możliwy dzięki ich jakości, rozpiętości asortymentu, innowacyjności oraz dobrej ceny. Konsumenci poszukują takiej oferty, która pozwoli im rozsądnie wydawać pieniądze, ale nie chcą przy tym rezygnować z jakości.

– Private Labels bez kompromisów jakościowych to świetna oferta na obecne czasy – przekonuje ekspert GfK.

Zaznacza jednak, że marka własna musi być dobrze widoczna na półce sklepowej i być rozpoznawalna. COVID skrócił bowiem czas przeznaczany przez konsumentów na zakupy. Decyzje w sklepie podejmowane są szybko. I choć wartość koszyka zakupowego jest wyższa, biorąc pod uwagę jedną wizytę w sklepie, to liczba tych wizyt zmalała o 45 wizyt w ciągu roku. Walka o uwagę konsumenta musi wiec zostać zintensyfikowana.

10. Forum Branży Kosmetycznej odbywa się w ramach Retail Trends 2022, konferencji łączącej producentów i handel z sektora food i kosmetycznego.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony