PRODUCENCI I MARKI

Biznes

PRAWO

SUROWCE

 

5 maja 2022, 16:30wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Chociaż testowanie kosmetyków i ich składników w UE jest zabronione od 2009 r. to niektóre składniki muszą spełnić wymagania REACH i tu organy regulacyjne wymagają testów na zwierzętach

Chociaż testowanie kosmetyków i ich składników w UE jest zabronione od 2009 r. to niektóre składniki muszą spełnić wymagania REACH i tu organy regulacyjne wymagają testów na zwierzętach (fot. shutterstock)

Unilever oskarża organy regulacyjne o cofanie się i niespójność w zakresie prawa dotyczącego nietestowania kosmetyków na zwierzętach. ECHA – Europejska Agencja Chemikaliów – nadal wymaga, by składniki kosmetyków były testowane na zwierzętach w celu spełnienia wymagań REACH.

Unilever, brytyjski koncern FMCG, producent takich marek, jak m.in. Dove, Rexona i Axe, oskarżył organy regulacyjne o „cofanie się”, ponieważ sprzeczne przepisy pozostawiają otwarte tylne drzwi do testów na zwierzętach. 

Aby sprostać wymaganiom unijnego rozporządzenia REACH, firmy chemiczne mogą być zmuszone przez ECHA do testowania składników kosmetyków na zwierzętach w rzadkich przypadkach, gdy kwestionowany jest wpływ substancji chemicznej na zdrowie ludzi lub środowisko.

Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie kosmetyków (1223/2009) testowanie składników kosmetyków na zwierzętach w UE jest zabronione od marca 2009 r., a unijny zakaz sprzedaży składników kosmetyków testowanych na zwierzętach poza UE wszedł w życie w marcu 2013 r. .

„Podczas gdy rozporządzenie UE w sprawie kosmetyków zabrania testowania na zwierzętach, rozporządzenie UE, które reguluje chemikalia, znane jako REACH [...], nadal wymaga testowania na zwierzętach w wielu okolicznościach. Oznacza to, że istnieje rozbieżność między tymi dwoma przepisami, a zatem chociaż testy kosmetyków na zwierzętach są zakazane w UE, testy na zwierzętach nadal odbywają się w ramach REACH – napisała grupa w oświadczeniu.

Unilever wzywa do zmiany sposobu oceny bezpieczeństwa chemicznego do celów regulacyjnych i podkreśla, że są nowoczesne metody, które nie wymagają przeprowadzania testów na zwierzętach do oceny bezpieczeństwa produktu.

„Dopóki decydenci nie zaakceptują zastosowania metodologii nowego podejścia (testy, które nie wykorzystują zwierząt), będziemy nadal zdecydowanie opowiadać się za zmianami regulacyjnymi niezbędnymi do utrzymania prawnego wymogu UE, zgodnie z którym nie stosuje się testów na zwierzętach, jeśli jest to możliwe" – poinformowała firma.

 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony