28 czerwca 2022
Czyżby DM-Drogerie Markt zainspirowało się rozwiązaniami z polskiego rynku? Wygląda na to, że tak i firma z Karlsruhe testuje obecnie kasy samoobsługowe na swoim rodzimym,...
27 czerwca 2022
24 czerwca 2022
8 czerwca 2022
Największy brytyjski sprzedawcy kosmetyków, firma Boots ogłosiła, że zobowiązuje się do zamrożenia cen 1500 produktów, aby zapewnić ich przystępność cenową...
14 grudnia 2021
15 listopada 2021
19 października 2021
24 września 2021
29 czerwca 2022
UOKiK ukarał sześcioro znanych influencerów za brak współpracy z urzędem w zakresie odpowiedniego oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych. Kary...
Kolagen to idealna propozycja dla kobiet, które pomimo akceptacji procesów starzenia, chciałyby mieć możliwość wpłynięcia na utrzymanie młodego wyglądu jak...
23 czerwca 2022
Eurus to polski dystrybutor kosmetyków, który mocno odczuł bojkot niektórych produktów po wybuchu wojny w Ukrainie. Maciej Pawłowski, prezes firmy,...
31 maja 2022
30 maja 2022
18 maja 2022
PRODUCENCI I MARKI
Biznes
PRAWO
SUROWCE
5 maja 2022, 16:30
wiadomoscikosmetyczne.pl
Chociaż testowanie kosmetyków i ich składników w UE jest zabronione od 2009 r. to niektóre składniki muszą spełnić wymagania REACH i tu organy regulacyjne wymagają testów na zwierzętach (fot. shutterstock)
Unilever oskarża organy regulacyjne o cofanie się i niespójność w zakresie prawa dotyczącego nietestowania kosmetyków na zwierzętach. ECHA – Europejska Agencja Chemikaliów – nadal wymaga, by składniki kosmetyków były testowane na zwierzętach w celu spełnienia wymagań REACH.
Unilever, brytyjski koncern FMCG, producent takich marek, jak m.in. Dove, Rexona i Axe, oskarżył organy regulacyjne o „cofanie się”, ponieważ sprzeczne przepisy pozostawiają otwarte tylne drzwi do testów na zwierzętach.
Aby sprostać wymaganiom unijnego rozporządzenia REACH, firmy chemiczne mogą być zmuszone przez ECHA do testowania składników kosmetyków na zwierzętach w rzadkich przypadkach, gdy kwestionowany jest wpływ substancji chemicznej na zdrowie ludzi lub środowisko.
Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie kosmetyków (1223/2009) testowanie składników kosmetyków na zwierzętach w UE jest zabronione od marca 2009 r., a unijny zakaz sprzedaży składników kosmetyków testowanych na zwierzętach poza UE wszedł w życie w marcu 2013 r. .
„Podczas gdy rozporządzenie UE w sprawie kosmetyków zabrania testowania na zwierzętach, rozporządzenie UE, które reguluje chemikalia, znane jako REACH [...], nadal wymaga testowania na zwierzętach w wielu okolicznościach. Oznacza to, że istnieje rozbieżność między tymi dwoma przepisami, a zatem chociaż testy kosmetyków na zwierzętach są zakazane w UE, testy na zwierzętach nadal odbywają się w ramach REACH – napisała grupa w oświadczeniu.
Unilever wzywa do zmiany sposobu oceny bezpieczeństwa chemicznego do celów regulacyjnych i podkreśla, że są nowoczesne metody, które nie wymagają przeprowadzania testów na zwierzętach do oceny bezpieczeństwa produktu.
„Dopóki decydenci nie zaakceptują zastosowania metodologii nowego podejścia (testy, które nie wykorzystują zwierząt), będziemy nadal zdecydowanie opowiadać się za zmianami regulacyjnymi niezbędnymi do utrzymania prawnego wymogu UE, zgodnie z którym nie stosuje się testów na zwierzętach, jeśli jest to możliwe" – poinformowała firma.
Stowarzyszenie Kosmetyki Bez Okrucieństwa ogłosiło, że kosmetyki i akcesoria sieci Primark
Europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) wydał niedawno nowy
Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zdjęć: 92
12 maja 2022
zdjęć: 20
1 maja 2022
zdjęć: 4
29 kwietnia 2022
zdjęć: 28
21 kwietnia 2022
zdjęć: 97
15 czerwca 2022
26 maja 2022