REKLAMAFBK 2020 - baner główny - 24.09.-19.11.2020

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

MARKI

PRZEJĘCIA

 

9 października 2019, 14:43wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Po przejęciu Luksji przez Sarantis mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na polskim rynku sprzedaży mydła w kostce.

Po przejęciu Luksji przez Sarantis mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na polskim rynku sprzedaży mydła w kostce. (fot. facebook/Luksja)

Urząd Konkurencji i Konsumentów obawia się, że po przejęciu przez Sarantis marki Luksja od PZ Cussons mogłoby dojść w Polsce do ograniczenia konkurencji na rynku sprzedaży mydła w kostce. UOKiK będzie teraz badał rynek, konkurentów i kontrahentów pod tym kątem.

REKLAMADermaglin - Belka w artykułach - Perły - 18-25.09.2020

UOKiK poinformował, że skierował do drugiego etapu  postępowanie w sprawie przejęcia przez Sarantis części mienia dwóch spółek: PZ Cussons (International) oraz PZ Cussons Polska. UOKiK obawia się, że w tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji.

Zarówno PZ Cussons, jak i Sarantis zajmują się produkcją i dystrybucją produktów higieny osobistej. Grupa Sarantis sprzedaje produkty należące do 80 marek i są to m.in. STR8, Kolastyna, Jan Niezbędny. W Polsce firma oferuje przede wszystkim mydła w kostce, żele pod prysznic, dezodoranty, perfumy, a także detergenty oraz produkty dla gospodarstwa domowego. PZ Cussons (International) oraz PZ Cussons Polska prowadzą podobną działalność, dodatkowo oferują urządzenia elektryczne i artykuły spożywcze. W Polsce znane są głównie pod markami Luksja, Carex oraz Morning Fresh. Sarantis planuje nabycie od obu spółek części mienia, związanego z marketingiem i sprzedażą produktów Luksja.

„Z danych przekazanych przez przejmującą spółkę wynika, że po koncentracji mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na polskim rynku sprzedaży mydła w kostce. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, w którym UOKiK będzie weryfikował otrzymane informacje. W szczególności konkurentów i kontrahentów uczestników koncentracji na tym rynku” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana – informuje UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek. Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie, a zgłoszona koncentracja nie dojdzie do skutku.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony