wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W zeszłym roku niewypłacalność dotknęła tylko 13 firm mniej niż w 2018 roku i nadal ich liczba jest ogromna

W zeszłym roku niewypłacalność dotknęła tylko 13 firm mniej niż w 2018 roku i nadal ich liczba jest ogromna (fot. Adobe)

W ostatnim roku w Monitorach Sądowych i Gospodarczych opublikowano informacje o 977 przypadkach niewypłacalnych przedsiębiorstw. Dla porównania, w 2018 roku niewypłacalność dotknęła 990 firm - wynika z podsumowania 2019 roku w zakresie niewypłacalności polskich firm przez firmę Euler Hermes. 

Liczba upadłych firm w 2019 roku tylko minimalnie zmalała (-1,3 proc. r/r) i jest ona jeszcze zbyt mała, by móc mówić o jakimkolwiek przełomie. Nie należy się też spodziewać, że nadchodzące miesiące przyniosą radykalne zmniejszenie niewypłacalności i nawet wzrost PKB nie poprawia sytuacji - wynika z komunikatu Euler Hermes. 

Analizowane przez Euler Hermes przypadki niewypłacalności odnoszą się do niezdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców, której efektem jest upadłość firmy bądź też któraś z form postępowania restrukturyzacyjnego.

Decydujący wpływ na skalę niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce wywiera nie otoczenie rynkowe, czy niesprzyjająca koniunktura, ale ciągle utrzymująca się niska rentowność dużej rzeszy firm. Przedsiębiorcy popadli w tarapaty pomimo rosnącej konsumpcji, czy też nakładów na inwestycje i dodatni wynik w handlu zagranicznym, które w rezultacie zadecydowały o wzroście polskiego PKB.

Liczba firm mających problemy z wypłacalnością pozostawała na niezmiennie wysokim poziomie. W wysokorozwiniętych gospodarkach zachodnich z reguły tempo wzrostu PKB na poziomie 1,5 proc. jest wystarczające dla zrównoważenia, a nawet spadku liczby niewypłacalności tamtejszych przedsiębiorstw.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ZAWIEDZIONY 1 11 miesięcy temu

  Totalna opozycja nie walczy w Brukseli o Polskie firmy ,albo że Polaków tróje się towarem drugiej jakości.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony