REKLAMATestowane przez WK

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

HANDEL

PRAWO

 

25 lutego 2022, 09:23wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Nie istnieje zakaz stosowania lilialu w produktach chemii gospodarczej, chyba że zostanie przekroczone ogólne stężenie graniczne powodujące zaklasyfikowanie produktu końcowego przeznaczonego do obrotu konsumenckiego.

Nie istnieje zakaz stosowania lilialu w produktach chemii gospodarczej, chyba że zostanie przekroczone ogólne stężenie graniczne powodujące zaklasyfikowanie produktu końcowego przeznaczonego do obrotu konsumenckiego. (fot. Shutterstock)

Nie istnieje zakaz stosowania lilialu w produktach chemii gospodarczej, chyba że zostanie przekroczone ogólne stężenie graniczne powodujące zaklasyfikowanie produktu końcowego przeznaczonego do obrotu konsumenckiego jako repro. 1B. – podaje Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Rozporządzenie nr 2020/1182 z dnia 19 maja 2020 r.[1] (15 ATP do CLP), zmieniło dotychczasową klasyfikację lilialu (INCI: Butylphenyl Methylpropianal | UPAC: Aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy | CAS 80-54-6).

Od 1 marca 2022 r. lilial będzie klasyfikowany jako substancja szkodliwa na rozrodczość kategorii 1B (Repro. 1B) tzw. CMR kategorii 1B.

 Zgodnie z załącznikiem XVII, pozycja 28, 29, 30 rozporządzenia REAC

28. Substancje, które są zaklasyfikowane jako rakotwórcze kategorii 1 A lub 1B w części 3 załącznika VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 i są wymienione odpowiednio w dodatku 1 lub dodatku 2;
29. Substancje, które są zaklasyfikowane jako działające mutagennie na komórki rozrodcze kategorii 1 A lub 1B w części 3 załącznika VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 i są wymienione odpowiednio
w dodatku 3 lub dodatku 4;
30 .Substancje, które są zaklasyfikowane jako działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 A lub 1B
w części 3 załącznika VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 i są wymienione odpowiednio
w dodatku 5 lub dodatku 6

nie są wprowadzane do obrotu lub stosowane:

– jako substancje

– jako składniki innych substancji, lub

– w mieszaninach do powszechnej sprzedaży, gdy indywidualne stężenie w substancji lub mieszaninie jest równe lub większe niż:

– odpowiednie specyficzne stężenie graniczne określone w części 3 załącznika VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008, lub

– odpowiedniego ogólnego stężenia granicznego określonego w części 3 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

W produktach chemii gospodarczej lilial stosowany jest jako składnik mieszaniny chemicznej i w takiej formie jest wprowadzany do obrotu do sprzedaży powszechnej, czyli tzw. obrotu konsumenckiego. Lilial nie posiada również specyficznego stężenia granicznego (SCL), a ogólne stężenie graniczne dla klasyfikacji substancji ze względu na szkodliwość dla rozrodczości kategorii 1A i 1B – w przypadku lilialu wynosi 0.3 proc.

Powyższa analiza prawna pozwala stwierdzić, że nie istnieje zakaz stosowania lilialu w produktach chemii gospodarczej, chyba że zostanie przekroczone ogólne stężenie graniczne powodujące zaklasyfikowanie produktu końcowego przeznaczonego do obrotu konsumenckiego jako repro. 1b.

Wymagania prawne dotyczą także produktów już wprowadzonych do obrotu – wszystkie produkty będące na rynku po 1 marca 2022 r. muszą być zgodnie z ww. aspektami prawnymi (także produkty wprowadzone przed 1 marca 2022 r.).

Źródło: kosmetyki-detergenty.pl 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony