StoryEditor
Eksport
15.05.2023 00:00

10 najpopularniejszych produktów do pielęgnacji skóry w 2023 r. – ranking Landys Chemist

Na podium stanęły marki Elemis, Charlotte Tilbury i The Ordinary. / materiały Landys Chemist
Eksperci od pielęgnacji skóry i urody z sieci sklepów Landys Chemist przeanalizowali trendy i zainteresowanie publicznymi wyszukiwaniami, aby zidentyfikować największe marki i trendy w branży produktów do pielęgnacji skóry w tym roku. Dane użyte do stworzenia rankingu pochodzą z wyszukiwarek i przeglądu treści online.

Listy popularnych marek i produktów do pielęgnacji skóry zostały opracowane na podstawie różnych artykułów. Firma Landys Chemist, właściciel sieci sklepów stacjonarnych i online, przepuściła je przez Planer słów kluczowych Google, aby znaleźć liczbę rocznych wyszukiwań w Google między marcem 2021 a lutym 2022, a także wyszukiwań między marcem 2022 a lutym 2023. Następnie procentowa zmiana liczby wyszukiwań między dwoma 12-miesięcznymi okresami obliczono okresy. Dane zostały pozyskane bez podziału na regiony geograficzne.

W sekcji dotyczącej marek znaleziono również liczbę obserwujących na Instagramie każdej marki i użyto „kalkulatora zaangażowania na Instagramie”, aby odkryć wskaźnik zaangażowania dla każdej marki. Każdej marce lub produktowi przyznano następnie znormalizowaną ocenę w skali do dziesięciu dla każdego czynnika, zanim obliczono średnią z tych ocen.
 


Jeśli chodzi o konkretne produkty, to na podium stanęły:

1. Elemis Cleansing Balm, 356 700 rocznych wyszukiwań w Google:

Najczęściej wyszukiwanym produktem w Google jest viralny Balsam oczyszczający Elemis. W okresie od marca 2022 do lutego 2023 roku ten produkt został wyszukany w Google prawie 357 000 razy. Jest to najlepiej sprzedający się produkt Elemis i zmienia się w trakcie użytkowania w trzy unikalne tekstury. Pierwszym z nich jest odżywczy balsam, drugim olejek oczyszczający, a trzecim nawilżające mleczko do demakijażu.

2. Magiczny krem Charlotte Tilbury, 292 300 rocznych wyszukiwań w Google:

Brytyjska wizażystka Charlotte Tilbury założyła markę, która nosi jej imię już dziesięć lat temu i od tego czasu ogromnie się rozwinęła, wprowadzając na rynek szereg produktów, które szturmem podbiły branżę kosmetyczną i zarobiły prawie 225 milionów funtów w samym 2021 roku. Jednym z ich produktów premium jest Charlotte's Magic Cream, który online jest bardzo chwalony za nawilżanie i pełniejszy wygląd skóry.

3. The Ordinary Niacinamide, 170 700 rocznych wyszukiwań w Google:

Firma The Ordinary skincare oferuje kolekcję zabiegów opartych na składnikach, które o udowodnionym działaniu odżywiają i chronią skórę. Według ich własnych słów „w kategorii funkcjonalnego piękna uczciwość jest rzadkością”, a ta uczciwość oferowania skromnych, ale skutecznych produktów do pielęgnacji skóry robi dokładnie to, co mówi na puszce. Niacynamid to forma witaminy B3 występująca w wielu produktach spożywczych i często stosowana w suplementach diety, stosowana na skórę jest przydatna w walce z trądzikiem i zapewnia jaśniejszą cerę.
 

W raporcie znalazły się również informacje i rankingi dotyczące najbardziej zyskujących popularności marek (Drunk Elephant, CeraVe, Tatcha), marek najbardziej popularnych na Instagramie (Estée Lauder, Clinique, Drunk Elephant), marek z największym zaangażowaniem followersów na Instagramie (Alpyn Beauty, Augustinus Bader, Golde), oraz najbardziej zyskujących na popularności produktów (Embryolisse Lait Creme Concentrate, The Ordinary Glycolic Acid, Cosrx Snail Mucin).

Czytaj także: Ranking 10 najbardziej dochodowych marek beauty. Estée Lauder w czołówce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
23.02.2024 08:00
Anna Senderowicz, PKO BP: Ponad połowa przychodów branży kosmetycznej pochodzi z eksportu
Anna Senderowicz, ekspert, Departament Analiz Ekonomicznych, Zespół Analiz Sektorowych PKO BPfot. Łukasz Król
Polskie firmy kosmetyczne są nastawione na eksport. Ponad połowa przychodów branży ogółem pochodzi ze sprzedaży na rynki zagraniczne. Głównymi odbiorcami kosmetyków z Polski są kraje europejskie, ale firmy coraz intensywniej szukają nowych odbiorców poza Europą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Iraku, Wietnamie, Japonii, Emiratach Arabskich - pisze dla nas Anna Senderowicz z Departamentu Analiz Ekonomicznych w Zespole Analiz Sektorowych PKO BP.

W ostatnich trzech latach branża kosmetyczna funkcjonowała w trudnym i niestabilnym otoczeniu makroekonomicznym, wywołanym najpierw przez pandemię koronawirusa, a później przez napaść Rosji na Ukrainę. Wojna i spowodowany przez nią kryzys energetyczny mocno wpłynęły na warunki funkcjonowania polskich przedsiębiorców. Firmy zaczęły odczuwać drastycznie rosnące ceny energii, ograniczony popyt ze strony konsumentów oraz silne spowolnienie gospodarcze zagranicznych partnerów handlowych. Producenci kosmetyków poradzili sobie nadzwyczaj dobrze z tymi trudnościami. Branża okazała się odporna na zawirowania rynkowe, osiągając korzystne wyniki finansowe.

Wzrosty przychodów także dzięki eksportowi

W I-III kwartale 2023 roku, pomimo ostrożniejszych decyzji zakupowych konsumentów ze względu na obniżenie realnych dochodów, producenci kosmetyków (zatrudniający powyżej 49 osób) zwiększyli przychody o 25 proc. oraz zysk netto o 77 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Rentowność ze sprzedaży na poziomie 9,6 proc. była znacznie wyższa niż średnio w przetwórstwie przemysłowym (4,5 proc.). Pozytywnie należy ocenić zwiększenie nakładów inwestycyjnych o 38 proc. r/r. Zwiększenie przychodów wynikało z jednej strony z wyższych cen kosmetyków (ceny detaliczne kosmetyków i wyrobów toaletowych w okresie styczeń-wrzesień 2023 wzrosły średnio o 16,6 proc., podczas gdy inflacja ogółem 13,2 proc.), a z drugiej ze wzrostu sprzedaży eksportowej.

Poszukiwanie nowych rynków zbytu

Branża jest nastawiona na eksport wyrobów. Ponad połowa przychodów ogółem jest osiągana ze sprzedaży kosmetyków za granicę. Polska jest 14. światowym eksporterem kosmetyków z udziałem na poziomie 2,7 proc. Wysoka jakość kosmetyków i ich konkurencyjna cena powodują, że nasze kosmetyki cieszą się rosnącą popularnością na świecie.

W okresie I-III kwartał 2023 roku Polska wyeksportowała produkty o wartości 3,7 mld euro przy imporcie 2,6 mld euro. Wartość eksportu zwiększyła się r/r o 23 proc. Głównymi kierunkami eksportowymi dla polskich producentów są kraje europejskie. Od lat największym odbiorcą są Niemcy, do których trafia 20 proc. polskiego eksportu kosmetyków. Kolejni odbiorcy to: Wielka Brytania, Rosja, Czechy, Belgia, Francja, Ukraina, Włochy i Holandia.

Czytaj także: Światowy rynek kosmetyków. Prognozy do 2028 roku

Po rozpoczęciu przez Rosję wojny krajowi producenci zerwali lub mocno ograniczyli współpracę handlową ze wschodnim sąsiadem. Skutkowało to znaczącym obniżeniem eksportu kosmetyków oraz zaprzestaniem importu tych wyrobów. Eksport na rynki wschodnie zaczął się odbudowywać pod koniec 2022. W okresie I-III kwartał 2023 wartość wywozu o 63 proc. przekroczyła poziom z analogicznego okresu poprzedniego roku.

Polscy producenci wzmacniają współpracę z dotychczasowymi partnerami w Unii Europejskiej i Azji, a także szukają nowych odbiorców na pozaeuropejskich rynkach, np. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Iraku, Wietnamie, Japonii, Emiratach Arabskich.

Wyzwania dla branży na kolejne lata

Statista ocenia wartość polskiego rynku kosmetyków na ok. 5 mld euro i zakłada do 2028 roku średnioroczny wzrost o ok. 5,5 proc. Najbardziej dynamicznie będzie rósł segment kosmetyków do makijażu (z CARG 2023-2028 wynoszącym 7,1 proc.).  

W 2024 roku, wraz z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym, kontynuacją procesów dezinflacyjnych, wzrostem dochodów gospodarstw domowych oraz korzystnym dla eksporterów kursem EUR/PLN spodziewam się utrzymania dobrej sytuacji przemysłu kosmetycznego w Polsce.

Poprawie wyników finansowych branży sprzyjać będą spadki cen surowców do produkcji wyrobów kosmetycznych oraz obniżenie w porównaniu z 2023 rokiem cen energii elektrycznej i gazu. Większej sprzedaży kosmetyków sprzyjać powinny: rosnąca dbałość Polaków o wygląd; szybki rozwój sprzedaży internetowej, który pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców; znaczny wpływ vlogów i influencerów reklamujących kosmetyki na wydatki młodych osób; rosnący eksport naszych wyrobów.

Branża stoi przed koniecznością zmiany składów produktów i zastąpienia surowców syntetycznych składnikami naturalnymi, pozyskiwanymi z poszanowaniem środowiska naturalnego. Już obecnie konsumenci szukają produktów, które w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziałują na zdrowie i otoczenie człowieka.

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
19.02.2024 11:11
Jest nowy zarząd PAIH
Andrzej Dycha, nowy prezes PAIHfot. Dariusz Iwanski/Wikipedia
Polska Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) ma nowy zarząd. Na stanowisko prezesa powołany został Andrzej Dycha, w przeszłości czynnie działający w polityce. Stanowisko wiceprezesa obejmuje Magdalena Skarżyńska związana z PAIH od 2021 r., jako zastępca dyrektora departamentu Bezpieczeństwa i Audytu.

Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Wiceprezesem Agencji została Magdalena Skarżyńska.

– Priorytetem rządu w obszarze współpracy gospodarczej z zagranicą jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach światowych, budowa jej pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej. Duża w tym rola PAIH. Jestem przekonany, że nowi członkowie Kierownictwa przyczynią się do rozszerzenia oferty wsparcia dla polskich przedsiębiorców, tak by jeszcze bardziej odpowiadała potrzebom firm. Serdecznie Państwu gratuluję i życzę sukcesów w nowej roli – powiedział minister Krzysztof Hetman.

Andrzej Dycha w latach 2007-2010 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w latach 2011-2015 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Od 2015 do 2017 r. ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Federalnej Republice Nigerii. Był doradcą m.in. w Parlamencie Europejskim czy w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego.

Magdalena Skarżyńska z PAIH związana jest od 2021 r., pełniła funkcję zastępcy dyrektora departamentu Bezpieczeństwa i Audytu. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Państwowym Instytucie Łączności, Ministerstwie Cyfryzacji oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Towarowej Giełdzie Energii S.A. Ukończyła Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.

Czytaj także: PAIH otwiera na nowo biuro handlowe na Ukrainie

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zajmuje się przyciąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz wspiera współpracę międzynarodową polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH). Promuje eksport polskich firm, w szczególności małych i średnich oraz wspiera polskie inwestycje zagraniczne. Pomaga w pokonywaniu procedur administracyjnych czy opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla nowych inwestycji oraz wiarygodnych partnerów i dostawców.

W ubiegłym roku zagraniczne firmy przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zainwestowały w Polsce ponad 7,4 mld euro.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. marzec 2024 01:14