StoryEditor
Eksport
14.02.2023 00:00

Poziomy eksportu francuskich kosmetyków osiągają rekordowe wartości

Francuskie marki, takie jak Chanel, Avène, La Roche-Posay, René Furterer czy Caudalie, przyczyniają się do wzmocnienia pozycji ekonomicznej kraju nad Sekwaną. / Shutterstock
Napędzany popytem w Stanach Zjednoczonych i Europie eksport kosmetyków wyprodukowanych we Francji odnotował rekordowy wzrost o 18,8 proc. w 2022 roku. Po raz pierwszy sprzedaż eksportowa francuskich kosmetyków przekroczyła granicę 19 miliardów euro; Unia Europejska pozostaje wiodącym kierunkiem eksportu francuskich kosmetyków, gonią ją Stany Zjednoczone i Chiny.

Po 2021 roku, naznaczonym odbudową rynku i przemysłu po pandemii, francuski przemysł kosmetyczny utrzymał dynamikę i potwierdził wyjątkowe wyniki odnotowane w pierwszych miesiącach 2022 roku. Przy wzroście o około 3 miliardy euro w 2022 roku eksport kosmetyków wyprodukowanych we Francji po raz pierwszy przekroczy granicę 19,2 mld euro (wobec 16,2 mld euro w 2021 r.). 

Według francuskiego stowarzyszenia branżowego reprezentującego producentów kosmetyków (FEBEA, Fédération des Entreprises de la Beauté), ten wzrost o 18,8 proc. w stosunku do 2021 r. umożliwi Francji umocnienie pozycji światowego lidera w branży. W sumie prawie 2/3 francuskiej produkcji perfum i kosmetyków trafia na eksport. Z dodatnim saldem w wysokości 15,6 mld euro (po odjęciu importu), francuski przemysł kosmetyczny jest trzecim co do wielkości uczestnikiem rynku handlu zagranicznego, po aeronautyce (23 mld euro) oraz winach i alkoholach spirytusowych (16 mld euro).

Według FEBEA kategorie perfum, kosmetyków do makijażu i pielęgnacji skóry są głównymi motorami francuskiego eksportu, odpowiadając za ponad 85 proc. całkowitej sprzedaży eksportowej, czyli ponad 16,5 mld euro w 2022 r. Kategoria perfum odnotowała oszałamiający wzrost o 30,2 proc. w 2022 r. Wszystkie pozostałe kategorie również osiągnęły dobre wyniki: kategoria „pielęgnacja i higiena osobista” wzrosła o 36,7 proc., mimo że stanowi jedynie 3,3 proc. francuskiego eksportu.

Rynek amerykański był szczególnie dynamiczny w 2022 roku, odzyskując pierwsze miejsce na podium francuskich krajów importujących kosmetyki, które w zeszłym roku wywalczyły Chiny. Francuski eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł w 2022 roku o 28 proc. do 2,3 mld euro, czyli o 48,2 proc. w okresie 2019/2022. Z 37-procentowym udziałem kraje UE pozostają jednak pierwszym celem eksportu kosmetyków wyprodukowanych we Francji (+24,2 proc.w porównaniu z 2021 r.). W tym obszarze Niemcy pozostają głównym rynkiem zbytu: importują francuskie kosmetyki o wartości 1,9 mld euro, co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z 2021 r. Na uwagę zasługuje również bardzo silny wzrost rynku Bliskiego Wschodu (+33,8 proc. w stosunku do 2021 roku). Ten wynik wynika głównie z progresji eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+41,8 proc.) i Arabii Saudyjskiej (+20,4 proc.).

Czytaj także: Francja zaostrza przepisy dotyczące claimów „bezemisyjnych” aby walczyć z greenwashingiem

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
02.07.2024 11:47
Uwaga eksporterzy: Pakistan winduje opłaty regulacyjne na importowane kosmetyki
Polskie marki coraz więcej produktów eksportują do Azji.Getty Images Signature
Od 1 lipca w Pakistanie znacząco wzrosną ceny kosmetyków, perfum oraz innych produktów kosmetycznych. Rząd federalny nałożył lub zwiększył opłaty regulacyjne na różne importowane towary, co bezpośrednio wpłynie na ceny tych produktów.

Federalna Rada ds. Przychodów (FBR) w Islamabadzie wydała nowe rozporządzenie SRO.928(I)/2024, zastępujące poprzednie SRO 966(l)12022, wprowadzając opłaty regulacyjne na importowane towary, w tym kosmetyki. Importowane perfumy i spraye będą podlegały 20-procentowemu cłu regulacyjnemu, co oznacza znaczny wzrost cen tych produktów na rynku.

Wprowadzenie tak wysokiego cła ma na celu ograniczenie importu i promowanie lokalnych producentów. Jednocześnie kosmetyki, takie jak lakiery do paznokci, róże i podkłady, będą obciążone jeszcze wyższym, 55-procentowym cłem regulacyjnym. Tak drastyczne zwiększenie opłat na te towary prawdopodobnie wpłynie na dostępność i ceny kosmetyków importowanych, co może skłonić konsumentów do poszukiwania alternatyw na rynku krajowym.

Podobnie wysokie cła będą dotyczyć innych produktów kosmetycznych i higienicznych. Importowany krem do golenia i mydło do golenia zostaną objęte 50-procentowym cłem regulacyjnym, co z pewnością przełoży się na wyższe koszty dla użytkowników tych produktów. Również preparaty do higieny jamy ustnej lub zębów, takie jak pasty do zębów, proszki do mocowania protez oraz przędza używana do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (nić dentystyczna), będą podlegały 50-procentowemu cłu regulacyjnemu. Wzrost tych opłat może wpłynąć na codzienne wydatki związane z higieną osobistą, zmuszając konsumentów do poszukiwania tańszych, lokalnych alternatyw.

Czytaj także: Polska Na Tle: Polska na 11. miejscu na świecie pod względem wartości eksportu kosmetyków

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
06.05.2024 16:08
Rosja poszerza rejestr kosmetyków oclonych na poziomie 35 proc. Na liście produkty z Polski
Rząd Federacji Rosyjskiej usiłuje skłaniać rodzimych producentów do zwiększenia produkcji poprzez nakładanie wyższych ceł na importowane kosmetyki.Wiadomości Kosmetyczne
Według informacji przekazanych przez portal RBC, rząd Federacji Rosyjskiej zdecydował się na rozszerzenie listy kosmetyków objętych cłem w wysokości 35 proc. Na nowej liście znajdują się produkty kosmetyczne importowane z Hiszpanii, Japonii, Niemiec oraz Polski.

Decyzją rządu Rosji została poszerzona lista kosmetyków oraz wyrobów perfumeryjnych, na które nałożono cło importowe w wysokości 35 proc., dotyczy to produktów pochodzących z krajów uznanych za "nieprzyjazne". W efekcie, pod restrykcje celną wpadają, jak donosi portal RBC, pasty do zębów z Hiszpanii i Japonii, lakiery do włosów z Polski oraz produkty do golenia z Niemiec. Ministerstwo Przemysłu i Handlu wskazuje, że takie działanie umożliwi dalszy wzrost produkcji krajowej o około 10 proc. rocznie, bazując na dotychczasowej dynamice oraz realizacji projektów lokalizacji produkcji surowców i opakowań.

image
Mapa świata wskazująca na niebiesko kraje, które zdaniem rządu rosyjskiego „dokonują wrogich aktów w stosunku do obywateli Rosji i rosyjskich podmiotów gospodarczych”, a na pomarańczowo te, które „dokonują wrogich aktów w stosunku do rosyjskich dyplomatów”.
Rząd Federacji Rosyjskiej

Nowe regulacje wchodzą w życie tydzień po opublikowaniu dekretu i obowiązują do końca bieżącego roku.

Po wycofaniu się firm zachodnich z rynku, producenci i sprzedawcy kosmetyków w Rosji spodziewali się znacznego wzrostu popytu na rodzime produkty. Jednakże, kombinacja czynników geopolitycznych i sankcji doprowadziła do trudności w dostawach surowców potrzebnych do produkcji kosmetyków w Rosji. Według prezesa firmy kosmetycznej Mixit, Andrieja Kryszniewa, wszystkie duże rosyjskie firmy kosmetyczne, zarówno te produkujące własne, jak i te korzystające z produkcji kontraktowej, opierały się na europejskich surowcach z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Według BusinessStat, około 60-70 proc. składników używanych w rosyjskim przemyśle kosmetycznym było wcześniej importowane. Największe trudności dotyczyły surowców do kosmetyków kolorowych, zwłaszcza pigmentów do tuszy do rzęs i pomadek; rosyjskie zamienniki nadal nie dorównują zagranicznym komponentom, zauważyli analitycy.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu zapewniło, że rynek nie stoi w obliczu znaczącego ograniczenia w dostępności importowanych perfum i kosmetyków. W sierpniu 2022 roku resort poszerzył listę produktów, które mogą być importowane do Rosji w ramach tzw. importu równoległego, czyli bez konieczności uzyskania zgody właścicieli marek. Na tej liście znalazły się produkty wielu znanych zagranicznych marek, takich jak Lancôme, Yves Saint Laurent, Valentino, Giorgio Armani i inne.

Warto pamiętać, że podane przez RBC dane bazują informacjach oficjalnych rządu rosyjskiego i nie są potwierdzane przez żadne niezależne instytucje.

Czytaj także: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy: MAC, odejdźcie od nazwy Russian Red

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. lipiec 2024 03:45