StoryEditor
Biznes
15.04.2025 14:38

Europejskie giełdy rosną mimo zawirowań handlowych – spadek LVMH ciąży francuskiemu rynkowi

We wtorek europejskie giełdy odnotowały wzrosty, gdy inwestorzy próbowali odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z amerykańskimi taryfami celnymi. Indeks paneuropejski STOXX 600 wzrósł niemal o 1 proc. na godzinę 08:02 GMT, sygnalizując umiarkowany optymizm na większości rynków regionu. Wyróżniała się jednak Francja – indeks CAC 40 spadł o 0,1 proc., na co znaczący wpływ miał gwałtowny spadek notowań LVMH.

Akcje LVMH, największej na świecie grupy dóbr luksusowych, zanurkowały aż o 7,7 proc., co może być największym jednodniowym spadkiem firmy od marca 2020 roku. Spółka poinformowała o rozczarowujących przychodach za pierwszy kwartał, szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie konsumenci ograniczyli wydatki na kosmetyki i napoje. Słabe wyniki sprzedaży w Chinach również przyczyniły się do pogorszenia nastrojów wokół firmy i całego sektora luksusowego.

Na spadki LVMH zareagowali także inni przedstawiciele branży. Akcje Richemont, właściciela marki Cartier, straciły 1,4 proc., a Kering – właściciel Gucciego – spadł o 2,6 proc. Moncler zniżkował o 2 proc., a giganci rynku kosmetycznego, tacy jak francuski L’Oréal i hiszpański Puig, stracili odpowiednio 2,5 proc. i 2,7 proc. Dane te wskazują na szerszy wpływ napięć handlowych na branżę dóbr luksusowych i kosmetyków w Europie.

Pomimo problemów sektora luksusowego, inne europejskie rynki zdołały zanotować wzrosty. Indeksy giełdowe w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wzrosły od 0,6 proc. do 0,7 proc. Wciąż jednak na rynkach utrzymuje się niepewność po tygodniach niejasnych sygnałów dotyczących polityki celnej USA. Benchmarkowy indeks STOXX 600 wciąż jest niższy o 11,2 proc. względem swojego historycznego maksimum. Choć administracja Trumpa wycofała się ostatnio z części ceł na 90 dni, Unia Europejska wciąż podlega 10 proc. taryfie oraz wyższym stawkom na stal, aluminium i samochody.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
01.07.2025 13:36
KAS zatrzymała 60 tys. nielegalnych suplementów i leków w ramach operacji PANGEA XVII
Nielegalne produkty zostały przejęte w wyniku międzynarodowej akcji.Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

W okresie od grudnia 2024 roku do maja 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w międzynarodowej operacji PANGEA XVII, koordynowanej przez INTERPOL. Akcja, obejmująca działania w 90 krajach, miała na celu walkę z nielegalnym handlem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi. W Polsce w operację zaangażowane były również Policja oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. KAS zabezpieczyła blisko 60 tys. sztuk nielegalnych produktów różnego typu.

W skali globalnej operacja zakończyła się zatrzymaniem 769 osób oraz rozbiciem 123 zorganizowanych grup przestępczych. Służby zabezpieczyły łącznie 50,4 miliona dawek podrobionych lub nielegalnych leków, których wartość oszacowano na około 65 milionów dolarów. W porównaniu do poprzednich edycji PANGEA, obecna odsłona trwała dłużej, co pozwoliło na przeprowadzenie dokładniejszych kontroli.

W Polsce działania kontrolne prowadzone były w sortowniach przesyłek, na lotniskach, w centrach logistycznych, na przejściach granicznych oraz drogach. Zatrzymane produkty obejmowały m.in. tabletki, saszetki, spraye, igły, strzykawki, plastry, inhalatory czy wyroby weterynaryjne. Ich wartość szacowana jest na ponad 800 tys. zł. Najczęściej były to środki wspomagające układ pokarmowy i nerwowy, leki przeciwlękowe, psychostymulanty, sterydy anaboliczne oraz suplementy diety.

Najwięcej nielegalnych produktów pochodziło z Indii i Ukrainy, a także z USA, Republiki Korei, Rosji i Białorusi. Zatrzymane towary w dużej mierze przeznaczone były na rynek polski, ale część miała trafić także do odbiorców w innych krajach Unii Europejskiej. Działania KAS miały na celu nie tylko egzekwowanie prawa, ale również ochronę zdrowia publicznego przed potencjalnie niebezpiecznymi substancjami.

Operacja PANGEA XVII po raz kolejny pokazała, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w walce z fałszywymi lekami. Dzięki koordynowanym działaniom wielu państw oraz organizacji, możliwe jest ograniczanie skali tego zjawiska i promowanie bezpiecznych zachowań konsumenckich. KAS odegrała w tej edycji istotną rolę, podkreślając znaczenie kontroli granicznych i skutecznej prewencji w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 13:24
L‘Oreal przejmuje Color Wow – markę premium z kosmetykami do włosów
L‘Oreal przez przejęcie marki Color Wow chce wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosówIG_Colorwowhair

Francuski gigant kosmetyczny L‘Oreal poinformował o podpisaniu umowy, dotyczącej przejęcia marki kosmetyków do włosów Color Wow. L‘Oreal chce dzięki temu wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosów – dowiedział się Reuters. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Dla L‘Oreal w ubiegłym roku pielęgnacja włosów była drugą (po perfumach) najszybciej rozwijającą się kategorią w L‘Oreal, napędzaną przez kolejne premiery produktów dla określonych typów i kondycji włosów.

Firma zapowiedziała na początku tego roku, że zamierza zwiększać innowacyjność i wzrost w segmencie produktów do pielęgnacji włosów premium, które sprzedawane są zarówno w kanale online, jak i w salonach.

Color Wow to firma mająca siedziby w USA i Wielkiej Brytanii, specjalizująca się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do włosów kręconych. 

Zobacz teżBrazylijski gigant. Dwie duże marki kosmetyczne łączą się, zdobywając ponad połowę lokalnego rynku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2025 06:09