StoryEditor
Biznes
27.11.2024 12:12

Nie żyje doktor Piotr Koziej

Dr Piotr Koziej zmarł 22 listopada 2024 roku / fot. materiały prasowe

Z głębokim żalem informujemy o śmierci dr Piotra Kozieja, wybitnego naukowca i eksperta w dziedzinie farmacji oraz kosmetologii, który odszedł 22 listopada 2024 roku.

Całe swoje życie zawodowe dr Koziej poświęcił badaniom nad produktami kosmetycznymi i farmaceutycznymi. Był autorem ośmiu wynalazków i jako pierwszy Polak zdobył prestiżowy tytuł Safety Assessora, pozostawiając po sobie znaczący wkład w rozwój branży kosmetycznej. 

Dr Koziej był założycielem i duszą Instytutu Badań Kosmetyków Dr Koziej, który dzięki jego wiedzy i determinacji zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Laboratorium pod jego kierownictwem, stało się synonimem wysokiej jakości badań spełniając najwyższe europejskie standardy.

Oprócz działalności naukowej i biznesowej, dr Koziej był cenionym nauczycielem i mentorem dla wielu specjalistów. Swoją pracę wykonywał z niezwykłą precyzją i pasją, inspirując kolejne pokolenia naukowców i kosmetologów.

Aby uczcić pamięć zmarłego, rodzina zaprasza na świecki pogrzeb, który odbędzie się 13 grudnia 2024 roku o godzinie 11:00 na Cmentarzu Powązkowskim w Wojskowym w Domu Przedpogrzebowym. 

Rodzina prosi o uszanowanie żałoby i nie składanie kondolencji.

 

Dr Piotr Koziej has passed away

It is with deep sorrow that we announce the passing of Dr Piotr Koziej, an outstanding scientist and expert in the fields of pharmacy and cosmetology, who passed away on November 22, 2024.

Dr Koziej dedicated his entire professional life to research on cosmetic and pharmaceutical products. He was the author of eight inventions and the first Pole to receive the prestigious title of Safety Assessor, leaving behind a significant contribution to the advancement of the cosmetics industry.

He was the founder and driving force behind the Dr Koziej Cosmetic Product Testing, which, thanks to his knowledge and determination, gained recognition both in Poland and abroad. Under his leadership, the laboratory became synonymous with high-quality research, meeting the highest European standards.

In addition to his scientific and business endeavors, Dr Koziej was a respected teacher and mentor to many specialists. He carried out his work with exceptional precision and passion, inspiring new generations of scientists and cosmetologists.

To honor the memory of the deceased, the family invites you to a secular funeral, which will take place on December 13, 2024, at 11:00 AM at the Powązki Military Cemetery in the Funeral Home.

The family kindly requests respect for their mourning and asks not to offer condolences.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
04.07.2025 16:24
GlobalData: Algi morskie nowym superskładnikiem kosmetycznym
Morskie algi mogą stać się nowym trendem surowcowym.W.carter, CC0, via Wikimedia Commons

Według najnowszego raportu „Foresights: Seaweed Capabilities” opracowanego przez firmę analityczną GlobalData, algi morskie szybko zyskują znaczenie w sektorze produktów pakowanych dla konsumentów (CPG). Analiza ponad dwóch lat danych (do maja 2025 r.) z platformy AI Palette – obejmującej interakcje w mediach społecznościowych, e-commerce i branży gastronomicznej – wskazuje, że morski surowiec charakteryzuje się jednocześnie „wysokim wzrostem” i „wysokim zaangażowaniem” konsumentów.

Już nie tylko żywność i napoje korzystają z dobrodziejstw alg: w ciągu ostatnich lat wodorosty stały się kluczowym składnikiem suplementów diety, kosmetyków do pielęgnacji skóry, a nawet biodegradowalnych opakowań. Najbardziej dynamicznie rosną kategorie przekąsek, wyrobów piekarniczych oraz pielęgnacji skóry, które AI Palette identyfikuje jako rynki o najwyższym potencjale wzrostu napędzanego m.in. funkcjonalnością produktu i troską o środowisko.

Siła alg tkwi w liczbach: aż 56 proc. globalnych konsumentów uważa, że wodorosty korzystnie wpływają na zdrowie – wynika z badania GlobalData Consumer Survey (I kw. 2025 r.). Pozytywna ocena jest szczególnie wyraźna w starszych grupach wiekowych oraz w regionach Azji i Australazji. Konsumenci zwracają uwagę na bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a także na niski ślad węglowy upraw, co dodatkowo wzmacnia proekologiczne postrzeganie alg.

Rosnący popyt przekłada się na ruchy kapitałowe: w raporcie odnotowano liczne fuzje, przejęcia i partnerstwa inwestycyjne mające przyspieszyć komercjalizację nowych zastosowań alg w CPG. Firmy stawiają na wodorosty nie tylko ze względu na profil zdrowotny, lecz także na możliwość zastąpienia tworzyw sztucznych biodegradowalnymi materiałami z alg – co w perspektywie kilku lat może znacząco zwiększyć udział tego surowca w globalnym rynku opakowań.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
04.07.2025 11:33
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Kosmetyki nie podlegają pod EUDR 2023/1115!
Sądzimy, że doprecyzowanie i wyjaśnienie zakresu stosowania EUDR w odniesieniu do kosmetyków ułatwi pracę m.in. sieciom handlowym, ponieważ zdejmie z nich obowiązek zbierania i przechowywania dokumentacji do dużej grupy produktów z portfolio sieci – mówi dr inż. Ewa Starzyk.Unsplash

Od 30 grudnia 2025 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie EUDR 2023/1115, którego celem jest przeciwdziałanie wylesianiu w związku z handlem międzynarodowym. Wiele firm z branży kosmetycznej z niepokojem przygląda się nowym regulacjom, obawiając się dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych. Jednak – jak wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego – kosmetyki gotowe nie podlegają temu rozporządzeniu.

EUDR obejmuje wyłącznie wybrane grupy towarów, takie jak: bydło, kakao, kawa, olej palmowy, soja, drewno oraz kauczuk. Nowe przepisy mają zastosowanie jedynie do tych produktów oraz artykułów bezpośrednio z nich wytworzonych, których kody CN znajdują się w załączniku I do rozporządzenia. W przypadku, gdy produkt – jak kosmetyk – nie znajduje się w tym wykazie, nie są wobec niego nakładane żadne nowe obowiązki prawne wynikające z EUDR.

Mimo to, wiele podmiotów w branży kosmetycznej – w tym ich klienci – prosi o dokumenty potwierdzające zgodność kosmetyków z EUDR. Według dr inż. Ewy Starzyk, dyrektorki ds. regulacji i zrównoważonego rozwoju w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego, zamieszanie wynika z niejednolitego zakresu stosowania rozporządzenia wobec różnych grup produktów. Na przykład czekolada jest objęta EUDR aż do etapu finalnego produktu, ale większość surowców, w tym używanych w kosmetykach, przestaje podlegać EUDR, jeśli po dalszym przetworzeniu otrzymują nowy kod CN.

Zgodnie z obowiązującym prawem UE, producenci kosmetyków funkcjonują jako „osoby odpowiedzialne” lub „dystrybutorzy” w rozumieniu rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009, a nie jako „operatorzy” czy „handlowcy” w rozumieniu EUDR. Oznacza to, że nie mają oni obowiązku stosowania procedur należytej staranności, ani zbierania i przekazywania dokumentów potwierdzających zgodność z EUDR – zarówno w odniesieniu do gotowych produktów, jak i użytych komponentów czy opakowań.

Doprecyzowanie, że gotowe kosmetyki nie podlegają EUDR, może znacząco uprościć działanie wielu podmiotów w łańcuchu dostaw, w tym sieci handlowych. Jak zaznacza dr inż. Starzyk, wyłączenie tej kategorii produktów z obowiązków dokumentacyjnych powinno ułatwić zarządzanie asortymentem oraz zdejmie z firm obowiązek przechowywania i przetwarzania zbędnych informacji o zgodności produktów, które nie są objęte rozporządzeniem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
06. lipiec 2025 02:49