StoryEditor
Opakowania
04.02.2019 00:00

Beiersdorf inwestuje w zrównoważone opakowania produktów - dołącza do platformy Loop

Nowa platforma handlowa Loop zostanie uruchomiona wiosną 2019 roku w Paryżu i Nowym Jorku. Celem tej inicjatywy wiodących marek FMCG i TerraCycle jest zapobieganie marnotrawstwu dzięki użyciu trwałych opakowań wielokrotnego użytku.

Nadchodzi nowa era, w której zrównoważony rozwój i e-commerce staną się jednym innowacyjnym rozwiązaniem. Wiosną 2019 roku TerraCycle, wiodąca na świecie firma zajmująca się recyklingiem opakowań, połączy siły z dużymi markami i uruchomi platformę Loop, która jest wynikiem polityki proekologicznej dużych firm. Beiersdorf będzie wspierać fazę pilotażową Loop oferując produkt z gamy Nivea Men.

Celem tego pomysłu jest wyeliminowanie opakowań jednorazowych i zapewnienie konsumentom wygodnego, przyjaznego dla środowiska rozwiązania opartego na trwałym opakowaniu produktu z możliwością ponownego napełnienia oraz zamkniętym łańcuchu dostaw.

Po uruchomieniu Loop będzie odbierać zużyte produkty w domach konsumentów, oczyszczać je, a następnie napełniać, ponownie wykorzystywać lub podda je recyklingowi.

Koncern Beiersdorf (marki NIVEA, Tesa, La Prarie, Eucerin, Hansaplast) doda produkt Nivea Men do asortymentu w fazie pilotażowej, w którą zaangażowanych będzie również wielu innych wiodących producentów dóbr konsumpcyjnych. Projekt pilotażowy ma na celu określenie czy ten innowacyjny pomysł może stać się długoterminowym rozwiązaniem dla konsumentów.

- Zrównoważony rozwój ma długą tradycję w Beiersdorf. Jak pokazuje nasza strategia zrównoważonego rozwoju "We care", zawsze staramy się integrować jego elementy w łańcuchu wartości z naszymi procesami. Platforma Loop to doskonały sposób na oszczędzanie zasobów poprzez całkowite i ponowne wykorzystanie naszych opakowań produktów - mówi Dorle Bahr, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju środowiska firmy.

- Cieszymy się, że od początku jesteśmy częścią tego innowacyjnego pomysłu. Uważamy, że ma on ogromny potencjał i pomoże stworzyć opakowanie wielokrotnego użytku wraz z tradycyjnym opakowaniem dla naszych produktów – dodaje Michael Becker, szef działu opakowań Beiersdorf.

Tom Szaky, dyrektor generalny TerraCycle, mówi, że Loop ma dwa główne cele: rozwiązywać problemy środowiskowe powodowane przez opakowania bezzwrotne przy zachowaniu wygody, z której korzystają obecnie klienci.

- Loop w zasadzie sprowadza się do wymyślenia usług mleczarza od lat pięćdziesiątych, kiedy produkty trafiały do ​​klientów w opakowaniach wielokrotnego użytku. Po wykorzystaniu produktów opakowanie zostanie odebrane i ponownie napełnione. Loop przedstawia przyszłość konsumpcji - przyszłość, w której odpady zostaną zastąpione opakowaniami do wielokrotnego napełniania – tłumaczy Szaky.

Faza pilotażowa pętli zostanie uruchomiona w obszarze metropolitalnym w Paryżu oraz w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, w tym w Nowym Jorku. W każdym mieście klienci zainteresowani udziałem w projekcie mogą ubiegać się o nową platformę zakupów online.

Czym zajmuje się TerraCycle?

TerraCycle to innowacyjna firma zajmująca się gospodarką odpadami, której misją jest wyeliminowanie idei waste®. Działając na terenie 21 krajów, TerraCycle współpracuje z wiodącymi firmami z branży produktów konsumpcyjnych, detalistami, miastami i obiektami recyklingu produktów i paczek, od brudnych pieluszek po niedopałki papierosów, które w przeciwnym razie mogłyby zostać wyrzucone na składowisko lub spalone.

Ponadto TerraCycle jest partnerem wiodących firm z branży FMCG w zakresie integracji trudnych do recyklingu strumieni odpadów, takich jak plastik oceaniczny, w swoich produktach i opakowaniach. Od czasu powstania 15 lat temu, firma zdobyła ponad 200 nagród za zrównoważony rozwój i przekazała ponad 25 milionów dol. na rzecz szkół i organizacji charytatywnych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. lipiec 2025 11:32