StoryEditor
Opakowania
18.03.2021 00:00

Ekoprojektowanie opakowań kosmetyków i detergentów - konferencja

„Opakowania przyszłości – ekoprojektowanie w świetle Europejskiego Zielonego Ładu” to tytuł konferencji online, którą organizuje 31 marca br. Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. –  Pamiętajmy, że Europejski Zielony Ład, to z jednej strony zaostrzające się wymagania prawne, ale także rosnąca świadomość konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy towary są produkowane w sposób przyjazny dla środowiska – podkreśla Anna Oborska, dyrektor generalna, wiceprezes Stowarzyszenia.

Europejski Zielony Ład (Green Deal) stawia przed licznymi branżami nowe szanse i wyzwania - dotyczą one także branż kosmetycznej i detergentowej. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najistotniejsze zmiany, których możemy spodziewać się w bliskiej przyszłości, a także ich konsekwencje dla przemysłu oraz polskiego systemu gospodarki opakowaniami. Wiążą się one z jednej strony z nowymi kosztami, które będą ponosić producenci (ROP, plastic tax), a z drugiej strony z nową filozofią prowadzenia biznesu – mówi Anna Oborska, dyrektor generalny, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Producenci muszą dziś dążyć do zamknięcia obiegu opakowań w gospodarce tak, aby jako odpady nie trafiały do środowiska, a mogły zostać ponownie wykorzystane jako surowiec. Cel, jakim jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych i zminimalizowanie zużycia surowców wiąże się z koniecznością ekoprojektowania opakowań, rozumianego jako włączenie aspektów środowiskowych do projektowania i rozwoju wyrobu. Jak więc podejść do kwestii wyboru opakowań? Jakie są wymagania prawne, a jakie są realia recyklingu odpadów opakowaniowych w branżach kosmetycznej i detergentowej? Jakie kryteria przyjąć przy projektowaniu opakowań? Jaka jest przydatność do recyklingu opakowań po produktach kosmetycznych i detergentowych? Na te i inne pytania odpowiadać będą eksperci podczas konferencji online „Opakowania przyszłości – ekoprojektowanie w świetle Europejskiego Zielonego Ładu”, którą organizuje 31 marca br. Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

–  Pamiętajmy, że Europejski Zielony Ład, to z jednej strony zaostrzające się wymagania prawne, ale także rosnąca świadomość konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy towary są produkowane w sposób przyjazny dla środowiska. Na opakowanie warto zatem patrzeć także jako na źródło przewag konkurencyjnych – podkreśla Anna Oborska.

  • Środowiskowe deklaracje o produkcie – co zmieni Europejski Zielony Ład?
  • Ekoprojektowanie opakowań, a opłaty ROP
  • Jak nadchodzące zmiany wpłyną na polski system gospodarki opakowaniami
  • Nowe wyzwania dla branży tworzyw sztucznych
  • Plastic Levy, a obowiązkowa zawartość recyklatu w opakowaniach
  • Ocena przydatności opakowań po produktach kosmetycznych i detergentowych do recyklingu
  • Ekoprojektowanie opakowań – szanse i wyzwania dla biznesu
  • Wymagania prawne i praktyczne problemy dotyczące opakowań kosmetyków i detergentów

To główne zagadnienia konferencji. Pełny program i link do rejestracji znajduje się tutaj: Ekoprojektowanie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
27.09.2023 14:05

Hałyna Hereha zainteresowana przejęciem Plast-Boxu

BogUA, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ukraińska milionerka Hałyna Hereha poważnie interesuje się firmą Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza. Przedsiębiorczyni zainicjowała proces związany z przejęciem tej firmy, który obecnie jest przedmiotem rozważań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box to jeden z największych oraz najnowocześniejszych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co stanowi istotny powód do zainteresowania tą transakcją.

Hałyna Hereha, ukraińska milionerka ma plany przejęcia Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza, jak donosi Business Insider. Hereha rozpoczęła proces związany z ewentualnym przejęciem tej spółki, który obecnie jest poddany analizie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box stanowi jednego z kluczowych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co czyni tę transakcję istotną.

Zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), planowana koncentracja zakłada przejęcie kontroli nad spółką Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych "Plast-Box" Spółka Akcyjna, z siedzibą w Słupsku, przez obywatelkę Ukrainy, Panią Galynę Fedoriwnę Gerega, znaną jako Hałyna Hereha. Wniosek dotyczący tej koncentracji stanowi inicjację procesu antymonopolowego, który zostanie rozpatrzony przez Prezesa UOKiK. Ostateczna kontrola nad firmą Plast-Box będzie możliwa dopiero po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK. Wcześniej, w sierpniu, Hałyna Hereha złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Intersport Polska, co wiąże się z planowaną inwestycją o wartości 10 milionów euro (około 45 milionów złotych).

Hałyna Hereha ukończyła studia wyższe na Kijowskim Instytucie Handlowo-Ekonomicznym na Wydziale Technicznym, zdobywając w 1983 roku dyplom z wyróżnieniem. W 2014 roku objęła stanowisko szefowej Ukraińskiego Instytutu Badań nad Ekstremizmem. W listopadzie 2018 roku znalazła się na liście osób objętych sankcjami przez Rosję. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, wraz z małżonkiem, przekazała wsparcie finansowe o wartości ponad 3,4 miliona dolarów amerykańskich. Ich wsparcie skoncentrowało się przede wszystkim na utworzeniu sztabu humanitarnego, który zapewnia pomoc zarówno ukraińskim wojskowym, jak i cywilom. Małżonkowie wyrazili stanowczy apel o osądzenie prezydenta Rosji, Władimira Putina, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Hałyna Hereha jest także właścicielką firmy Epicentr K., ukraińskiej sieci hipermarketów budowlanych. W przeszłości, w latach 2012-2014, pełniła funkcję mera Kijowa. Według szacunków ukraińskiego magazynu "Forbes", majątek Hałyny Herehy i jej męża w 2022 roku wynosi około 1,2 miliarda dolarów, co plasuje ich na szóstym miejscu wśród najbogatszych Ukraińców w tym roku.

Plast-Box specjalizuje się w wytwarzaniu opakowań plastikowych, wiader plastikowych i pojemników z tworzyw sztucznych, które są używane w branżach spożywczej i chemicznej. Dodatkowo, firma jest właścicielem klubu siatkarskiego o nazwie Projekt Warszawa. Zakłady produkcyjne firmy rozlokowane są zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Słupsku, gdzie obecnie trwa budowa nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej. W roku 2004 firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie, jednak w kwietniu 2022 roku jej akcje zostały wycofane z obrotu.

Czytaj także: Dlaczego teraz jest najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy z ukraińskimi dostawcami. Top 5 powodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
31.08.2023 10:58

Opakowania powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, recyklingu lub biodegradacji. Tego oczekuje ponad połowa konsumentów

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.Shutterstock
51 proc. Polaków chciałoby, aby opakowania produktów, które kupują nadawały się do recyklingu, podlegały biodegradacji lub były wielokrotnego użytku. 62 proc. konsumentów oczekuje natomiast, że producenci opakowań zwiększą wysiłki na rzecz ochrony środowiska, skupiając się na wprowadzaniu coraz większej liczby ekologicznych opakowań na rynek. To dane z badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex.

Według ankietowanych w badaniu EKObarometr, branża opakowaniowa powinna skoncentrować się na produkcji opakowań wytwarzanych z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz wielorazowych. Wytwarzanie opakowań nadających się do wielokrotnego użytku i recyklingu jest kluczowym wyzwaniem stawianym firmom przez 51 proc. respondentów badania EkoBarometr. Co ciekawe, najczęściej optowały za tym osoby po 55 roku życia.

Z badania wynikają również kolejne kroki, jakie branża opakowaniowa powinna podjąć w celu ochrony środowiska. Zdaniem 47 proc. respondentów przedsiębiorstwa powinny zastępować opakowania z tworzyw sztucznych opakowaniami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Według 37 proc. konsumentów producenci opakowań powinni skupić się na produkcji opakowań, które będą mniejsze, lżejsze i cieńsze oraz dążyć do zmniejszenia śladu węglowego swoich produktów (wskazania 27 proc. respondentów).

Czytaj też: Konsumentom nie podobają się zbyt duże opakowania dla niewielkich produktów

Branża opakowaniowa oraz marki podejmują już wspólne działania mające na celu zwiększenie liczby opakowań biodegradowalnych i nadających się do recyklingu oraz stopniowo starają się wyeliminować tworzywa sztuczne z tych opakowań, z których jest to możliwe.

Aleksandra Robak, quality and system director w Grupie Akomex  informuje:

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

Zaznacza jednak, że takie opakowania czasami nie mogą zostać poddane recyklingowi (jeśli są laminowane lub pokryte lakierem UV). Z pomocą przychodzą ekologiczne rozwiązania barierowe np. pokrycie opakowań lakierem dyspersyjnym przynosi taki sam efekt, jak stosowanie lakieru UV, który jest mniej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

 – wyjaśnia Aleksandra Robak.

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.

Czytaj też: Ponad 70 proc. Polaków zastanawia los opakowań wrzuconych do kontenera na odpady 

Zróżnicowane są natomiast opinie pomiędzy najmłodszymi, a najstarszymi osobami biorącymi udział w badaniu. Najczęściej to młodzi do 24 roku życia zauważają zaangażowanie producentów oraz podjęte działania na rzecz ekoopakowań, podczas gdy starsi ankietowani (powyżej 55 lat) uważają, iż producenci robią zdecydowanie za mało w sprawie wdrażania ekologicznych opakowań.

image
FOTO: Grupa Akomex

Badanie EKObarometr – V fala – zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków – 1500 osób. Wykonawcą badania jest SW Research.

***

Grupa Akomex to producent opakowań z ponad 50-letnim doświadczeniem na rynku. W jej skład wchodzą spółki: Akomex, DrukPak oraz duńska Plano Pack. Około połowa produktów firmy jest eksportowana poza granice kraju, głównie do państw Europy Zachodniej. Producent dostarcza opakowania, a także ulotki, etykiety, tacki i arkusze laminowane dla takich branż jak farmaceutyczna, spożywcza, higiena osobista, elektronika czy akcesoria domowe. Rocznie, zakłady produkcyjne firmy opuszcza około 1,3 miliarda opakowań, dostarczanych wiodącym markom m.in. z branży spożywczej i farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. październik 2023 20:14