StoryEditor
Opakowania
27.09.2023 14:05

Hałyna Hereha zainteresowana przejęciem Plast-Boxu

Ukraińska milionerka Hałyna Hereha poważnie interesuje się firmą Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza. Przedsiębiorczyni zainicjowała proces związany z przejęciem tej firmy, który obecnie jest przedmiotem rozważań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box to jeden z największych oraz najnowocześniejszych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co stanowi istotny powód do zainteresowania tą transakcją.

Hałyna Hereha, ukraińska milionerka ma plany przejęcia Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza, jak donosi Business Insider. Hereha rozpoczęła proces związany z ewentualnym przejęciem tej spółki, który obecnie jest poddany analizie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box stanowi jednego z kluczowych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co czyni tę transakcję istotną.

Zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), planowana koncentracja zakłada przejęcie kontroli nad spółką Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych "Plast-Box" Spółka Akcyjna, z siedzibą w Słupsku, przez obywatelkę Ukrainy, Panią Galynę Fedoriwnę Gerega, znaną jako Hałyna Hereha. Wniosek dotyczący tej koncentracji stanowi inicjację procesu antymonopolowego, który zostanie rozpatrzony przez Prezesa UOKiK. Ostateczna kontrola nad firmą Plast-Box będzie możliwa dopiero po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK. Wcześniej, w sierpniu, Hałyna Hereha złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Intersport Polska, co wiąże się z planowaną inwestycją o wartości 10 milionów euro (około 45 milionów złotych).

Hałyna Hereha ukończyła studia wyższe na Kijowskim Instytucie Handlowo-Ekonomicznym na Wydziale Technicznym, zdobywając w 1983 roku dyplom z wyróżnieniem. W 2014 roku objęła stanowisko szefowej Ukraińskiego Instytutu Badań nad Ekstremizmem. W listopadzie 2018 roku znalazła się na liście osób objętych sankcjami przez Rosję. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, wraz z małżonkiem, przekazała wsparcie finansowe o wartości ponad 3,4 miliona dolarów amerykańskich. Ich wsparcie skoncentrowało się przede wszystkim na utworzeniu sztabu humanitarnego, który zapewnia pomoc zarówno ukraińskim wojskowym, jak i cywilom. Małżonkowie wyrazili stanowczy apel o osądzenie prezydenta Rosji, Władimira Putina, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Hałyna Hereha jest także właścicielką firmy Epicentr K., ukraińskiej sieci hipermarketów budowlanych. W przeszłości, w latach 2012-2014, pełniła funkcję mera Kijowa. Według szacunków ukraińskiego magazynu "Forbes", majątek Hałyny Herehy i jej męża w 2022 roku wynosi około 1,2 miliarda dolarów, co plasuje ich na szóstym miejscu wśród najbogatszych Ukraińców w tym roku.

Plast-Box specjalizuje się w wytwarzaniu opakowań plastikowych, wiader plastikowych i pojemników z tworzyw sztucznych, które są używane w branżach spożywczej i chemicznej. Dodatkowo, firma jest właścicielem klubu siatkarskiego o nazwie Projekt Warszawa. Zakłady produkcyjne firmy rozlokowane są zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Słupsku, gdzie obecnie trwa budowa nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej. W roku 2004 firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie, jednak w kwietniu 2022 roku jej akcje zostały wycofane z obrotu.

Czytaj także: Dlaczego teraz jest najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy z ukraińskimi dostawcami. Top 5 powodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. styczeń 2025 21:11