StoryEditor
Opakowania
21.05.2021 00:00

Kaufland i Henkel wprowadzają stacje do napełniania butelek detergentami

Kaufland w Niemczech uruchomił stacje do uzupełniania butelek detergentami. Projekt powstał we współpracy z marką Henkel „Love Nature” i na razie jest dostępny w czterech hipermarketach.   

Klienci sieci Kaufland mogą teraz ograniczyć liczbę plastikowych opakowań przy zakupie detergentów i płynów do mycia naczyń. Wraz z marką Henkel „Love Nature” Kaufland tworzy stacje, w których mogą uzupełniać raz kupione butelki. Oferta będzie początkowo dostępna w oddziałach w Berlinie-Heinersdorf, Dallgow-Döberitz, Dreźnie-Striesen-West i Neckarsulm.

– Dzięki stacjom Love Nature robimy kolejny krok w kierunku uczynienia naszego asortymentu bardziej zrównoważonym i promowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska - mówi Robert Pudelko, dyrektor ds. zakupów w firmie Kaufland. Już w 2013 roku firma zaczęła rezygnować z mikrodrobin plastiku i niebiodegradowalnych, syntetycznych polimerów w produktach własnej marki. „Do 2025 r. Chcemy również przekształcić wszystkie opakowania marki własnej tak, aby nadawały się do recyklingu. Jednocześnie stale sprawdzamy cały nasz asortyment, w którym możemy zaoszczędzić plastik lub zapewnić rozsądne alternatywy, takie jak świeże torby na nieopakowane owoce i warzywa ” –  mówi Pudelko.

Na stacji Love Nature do wyboru są początkowo dwa detergenty i dwa środki do zmywania naczyń. Są oparte na składnikach roślinnych, wegańskie i zostały szeroko przetestowane pod kątem zgodności ze środowiskiem i bezpieczeństwa dla skóry. Korpusy butelek są wykonane w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu i nadają się w pełni do recyklingu.

Kupując po raz pierwszy, klienci mogą po prostu wziąć pustą butelkę ze stacji, napełnić ją, zważyć, a następnie zapłacić przy kasie. Podczas uzupełniania wyczyszczona butelka przywieziona z domu jest ponownie napełniana i ważona – klienci płacą wtedy przy kasie tylko za jej napełnienie.

Od kilku lat Kaufland stawia na rozwiązania, które ograniczają zużycie plastiku, a tym samym chronią cenne zasoby. Obejmuje to opakowania o zmniejszonej ilości plastiku, zaprzestanie produkcji jednorazowych toreb na zakupy, stosowanie recyklatów w butelkach PET oraz wprowadzenie eko toreb na owoce i warzywa oraz wielokrotnego użytku pokrywek do produktów mleczarskich. Kaufland jest częścią REset Plastic, strategii Grupy Schwarz w zakresie tworzyw sztucznych. Grupa wspólnie realizuje wizję: mniej plastiku – zamknięte cykle. Więcej informacji na reset-plastic.com.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.06.2025 09:09
Kosmetyki w wersji refill. Czy konsumenci uważają je za atrakcyjną opcję? [BADANIE]
L‘Oréal uruchomił kampanię #JoinTheRefillMovement – mającą na celu zachęcenie konsumentów do stosowania refilliIG lorealparis

Francuskie stowarzyszenie branży kosmetycznej FEBEA opublikowało badanie na temat postrzegania kosmetyków w wersjach refill (napełnialnych). Celem było lepsze zrozumienie oczekiwań konsumentów oraz trudności, z jakimi borykają się w odniesieniu do tego typu formatu, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności – pomimo swoich wad.

Badanie FEBEA, w którym uczestniczyło 2251 kobiet, wykazało rosnące zainteresowanie produktami kosmetycznymi i do pielęgnacji ciała z możliwością ponownego napełniania: aż 59 proc. respondentek stwierdziło, że kupiło co najmniej jedno opakowanie uzupełniające w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Średni profil nabywcy, który wyłonił się w badaniu, to kobieta w wieku 19-44 lat, o wysokich dochodach, mieszkająca w gospodarstwie domowym składającym się z trzech lub więcej osób, bardzo często kupująca kosmetyki. 

A jakie są główne motywacje zakupu refilli? Dla większości respondentów (70 proc.) jest to zmniejszenie wpływu na środowisko. Następny powód to oszczędności (64 proc.) i wygoda (39 proc.). 

Jeśli chodzi o formaty, konsumenci preferują małe, zamykane wkłady, które można wlać do pojemnika wielokrotnego użytku (44 proc. respondentów), które pokonały wkłady, które należy włożyć do oryginalnego pojemnika (38 proc.).

Pomimo zainteresowania konsumentów refillami, istnieją przeszkody utrudniające szersze upowszechnienie się produktów tego typu. Pierwszą z nich (dla 44 proc. respondentów) jest brak dostępności w sklepach formatów refill, a następnie – brak wiedzy na ich temat (32 proc.), obawa o zbyt skomplikowany, niezrozumiały proces zmiany wkładu (19 proc.) oraz obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa (14 proc.). 

Badani wskazali też uwagę na fakt, że wersje refill nie pojawiły się do tej pory w przypadku takich kategorii kosmetyków, jak makijaż czy pasta do zębów.

Z badania wynika również, że aby jeszcze bardziej zachęcić konsumentów do stosowania produktów z możliwością ponownego napełniania, marki kosmetyczne muszą oferować refille w kilku formatach: idealna pojemność wkładu wynosi 2-4 razy więcej, niż początkowa pojemność produktu. Rozmiary podróżne (travel size) są również przez konsumentów bardzo cenione.

Klienci spodziewają się, że użycie refilla przyniesie im oszczędności finansowe na poziomie od 10 do 20 proc. Badanie potwierdziło również, że konsumenci oczekują jasnych informacji na temat korzyści dla środowiska. Chcieliby również, aby marki zadbały o widoczność refilli w sklepach – na tle oferty produktów, a także w ramach działań reklamowych.

Tak podszedł do sprawy m.in. L‘Oréal, uruchamiając kampanię #JoinTheRefillMovement – globalne działanie w ramach wielu marek oraz wielu kategorii produktów i kanałów dystrybucji, mające na celu zachęcenie konsumentów do stosowania refilli. W kampanii biorą udział Lancôme, Armani Beauty, Yves Saint Laurent Beauty, Kiehl’s, Mugler, Maison Margiela Fragrances, Prada Beauty, Valentino Beauty i L‘Oréal Paris.

Kampania ta koncentruje się m.in. na korzyściach płynących z ponownego napełniania kosmetyków zarówno dla dobra planety, jak i portfeli konsumentów. Przykładowo, decydując się na zakup 100 ml La Vie est Belle L‘Elixir [perfumy] w wersji refill (zamiast dwóch tradycyjnych opakowań po 50 ml) oszczędza się 73 proc. szkła, 66 proc. plastiku i 61 proc. tektury – jak wylicza L‘Oréal.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. lipiec 2025 04:08