StoryEditor
Opakowania
08.08.2022 00:00

Konsumenci rezygnują z produktów nieprzyjaznych środowisku [RAPORT]

8 na 10 konsumentów przywiązuje dużą wagę do tego, czy w produktach są wykorzystywane odzyskane surowce. Tyle samo życzyłoby sobie wyraźnego oznaczania produktów zawierających surowce z recyklingu. 65 proc. konsumentów jest skłonnych dostosować swoją konsumpcję do stylu życia przyjaznego dla klimatu – wynika z najnowszego raportu „The circular voice” przygotowanego przez firmę Stena Recycling.

Wnioski z badania „The circular voice” skrócie:

  • Niemal 8 na 10 konsumentów uważa za ważne lub bardzo ważne, aby producenci wykorzystywali w swoich towarach odzyskane surowce.
  • 4 na 10 respondentów uważa, że należy zakazać produkcji i sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu
  • Prawie 8 na 10 konsumentów uważa za ważne lub bardzo ważne, aby produkt był wyraźnie oznaczony, że został wykonany z odzyskanego materiału
  • 65 proc. konsumentów w wieku 18–65 lat, jest skłonnych całkowicie lub częściowo dostosować konsumpcję produktów, aby przyczynić się do zmniejszenia wpływu na klimat
  • W ostatnim roku 39 proc. konsumentów odrzucało produkty lub marki, które ich zdaniem nie odpowiadały ich wartościom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Konsumenci zmieniają swoje zwyczaje zakupowe by wspierać środowisko

65 proc. konsumentów w wieku 18–65 lat, jest gotowych całkowicie lub częściowo dostosować konsumpcję produktów, aby przyczynić się do zmniejszenia ich wpływu na klimat. Odpowiada to 25,3 mln konsumentów w pięciu krajach Europy, w których zostało przeprowadzone badanie „The circular voice”.

Ta tendencja jest duża we wszystkich krajach objętych badaniem, ale w Polsce najwyższa. Według autorów raportu może to wynikać z faktu, że kwestie ochrony środowiska są od dawna istotą rozwoju w krajach skandynawskich, podczas gdy w Polsce, temat ten dopiero w ostatnich latach zyskuje coraz więcej uwagi. W Polsce to 70 proc. respondentów deklaruje gotowość zmiany nawyków konsumpcyjnych, w Szwecji 62 proc., w Finlandii 59 proc., w Danii 58 proc., a w Norwegii 56 proc. konsumentów.

Młodzi (18–29 lat) niespodziewanie wyróżniają się najmniejszą skłonnością do zmiany wzorców konsumpcji w porównaniu ze starszymi grupami. Kobiety są bardziej skłonne do zmiany niż mężczyźni.

8 na 10 respondentów twierdzi, że na ich decyzje o zakupie duży wpływ ma fakt, że produkt charakteryzuje się długą żywotnością, tj. można go łatwo naprawić lub ponownie wykorzystać. Wśród kobiet ponad połowa uważa, że ma to bardzo duży wpływ na ich decyzje o zakupie.  

Konsumenci rezygnują z nieekologicznych produktów 

Brak zaangażowania w kwestie zrównoważonego rozwoju może okazać się kosztowny dla producentów i sprzedawców detalicznych. W ostatnim roku 4 na 10 konsumentów zrezygnowało z produktów lub marek, które według nich nie odpowiadały ich wartościom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W Szwecji takie podejście deklaruje 44 proc., w Finlandii 42 proc., w Polsce 38 proc., w Norwegii 37 proc. a w Danii 32 proc. Z produktów nieprzyjaznych środowisku częściej rezygnują mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 40 proc. i 38 proc.), a także konsumenci o najwyższych dochodach i najwyższym wykształceniu.

Opakowanie z recyklingu - to oznaczenie jest ważne

8 na 10 konsumentów uważa za ważne, aby produkty były oznaczone informacją, że zostały wykonane z odzyskanego materiału, aby móc podjąć świadomą decyzję o zakupie.

Tylko w Danii i Norwegii jest inaczej - 1 na 10 respondentów uważa, że to nie jest ważne.

Bariery w kupowaniu produktów z recyklingu

Nadal istnieją pewne bariery dla konsumentów chcących kupować produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Główną przeszkodą jest brak jasnych informacji na temat zawartości materiałów pochodzących z recyklingu. 27 proc.  wszystkich ankietowanych uznało to za problem.

– To oczywiście ogromna szansa dla firm, które reagują na ten popyt i mogą zaoferować swoim konsumentom bardziej cyrkularne produkty. Niektóre przedsiębiorstwa już nad tym pracują, ale jest też wiele takich, które jeszcze nie znają nastawienia swoich klientów do kwestii zrównoważonego rozwoju. Niniejsze badanie może stanowić wsparcie na tej drodze. Ważne są również jasne i przejrzyste informacje. W przeszłości komunikacja z klientami dotycząca zrównoważonych produktów była w dużej mierze zorientowana na marketing, ale obecnie klienci mają większą wiedzę, są zaangażowani i oczekują konkretnych informacji. Zmiana łańcucha wartości na cyrkularny to proces, który wymaga czasu, ale poprzez otwartość można zbudować zaufanie i pokazać stopniowy rozwój w kierunku większej cyrkularności – mówi Anna Sundell, manager ds. zrównoważonego rozwoju w koncernie Stena Metall.

Kolejną przeszkodą dla zrównoważonego stylu życia jest ograniczona oferta produktów wykonanych z odzyskanych materiałów – uważa tak 26 proc. konsumentów z rynków, gdzie było realizowane badanie.

Barierę dla konsumentów stanowi również cena. 22 proc. wszystkich ankietowanych uważa, że produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu kosztują zbyt wiele i że cena wpływa na ich zachowania zakupowe.

– Jasna informacja, ułatwiająca porównanie produktów, jest ważna, aby pomóc konsumentom w dokonaniu właściwego wyboru. Na przykład wśród konsumentów często panuje dezorientacja co do różnicy między produktami nadającymi się do recyklingu a produktami wykonanymi z materiałów pochodzących z recyklingu. Innym ważnym aspektem jest ilość surowców wtórnych użytych w produktach. Często stosuje się kombinację materiałów pochodzących z recyklingu i surowców pierwotnych, aby uzyskać odpowiednią jakość – mówi Stina Klingvall, konsultantka w Stena Circular Consulting.

O badaniu „The circular voice”

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2022 roku przez Origo Group dla Stena Recycling. Dane gromadzono za pośrednictwem portalu internetowego. Próbę stanowili konsumenci w wieku 18–65 lat ze Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Polski. W ankiecie uczestniczyło łącznie 5091 osób. W Szwecji 1024 respondentów, w Norwegii 1017, w Danii 1013, w Polsce 1 013 i w Finlandii 1024 respondentów. Wynikom została przypisana waga według zmiennych demograficznych wieku i płci według kraju, aby uzyskać wyniki reprezentatywne w skali kraju.

O Stena Recycling

Stena Recycling oferuje usługi zarządzania odpadami i recyklingu w 160 lokalizacjach na terenie siedmiu państw europejskich: Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Polski, Niemiec i Włoch. Co roku przetwarzamy 6 mln ton odpadów od około 100 tys. klientów z różnych branż. Odzyskane materiały są następnie dostarczane jako wysokiej jakości surowce cyrkularne do odbiorców na globalnym rynku. Stena Recycling współpracuje z klientami na rzecz gospodarki cyrkularnej w zakresie całego łańcucha wartości związanego z materiałami.

   

   

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
27.09.2023 14:05

Hałyna Hereha zainteresowana przejęciem Plast-Boxu

BogUA, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ukraińska milionerka Hałyna Hereha poważnie interesuje się firmą Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza. Przedsiębiorczyni zainicjowała proces związany z przejęciem tej firmy, który obecnie jest przedmiotem rozważań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box to jeden z największych oraz najnowocześniejszych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co stanowi istotny powód do zainteresowania tą transakcją.

Hałyna Hereha, ukraińska milionerka ma plany przejęcia Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza, jak donosi Business Insider. Hereha rozpoczęła proces związany z ewentualnym przejęciem tej spółki, który obecnie jest poddany analizie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box stanowi jednego z kluczowych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co czyni tę transakcję istotną.

Zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), planowana koncentracja zakłada przejęcie kontroli nad spółką Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych "Plast-Box" Spółka Akcyjna, z siedzibą w Słupsku, przez obywatelkę Ukrainy, Panią Galynę Fedoriwnę Gerega, znaną jako Hałyna Hereha. Wniosek dotyczący tej koncentracji stanowi inicjację procesu antymonopolowego, który zostanie rozpatrzony przez Prezesa UOKiK. Ostateczna kontrola nad firmą Plast-Box będzie możliwa dopiero po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK. Wcześniej, w sierpniu, Hałyna Hereha złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Intersport Polska, co wiąże się z planowaną inwestycją o wartości 10 milionów euro (około 45 milionów złotych).

Hałyna Hereha ukończyła studia wyższe na Kijowskim Instytucie Handlowo-Ekonomicznym na Wydziale Technicznym, zdobywając w 1983 roku dyplom z wyróżnieniem. W 2014 roku objęła stanowisko szefowej Ukraińskiego Instytutu Badań nad Ekstremizmem. W listopadzie 2018 roku znalazła się na liście osób objętych sankcjami przez Rosję. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, wraz z małżonkiem, przekazała wsparcie finansowe o wartości ponad 3,4 miliona dolarów amerykańskich. Ich wsparcie skoncentrowało się przede wszystkim na utworzeniu sztabu humanitarnego, który zapewnia pomoc zarówno ukraińskim wojskowym, jak i cywilom. Małżonkowie wyrazili stanowczy apel o osądzenie prezydenta Rosji, Władimira Putina, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Hałyna Hereha jest także właścicielką firmy Epicentr K., ukraińskiej sieci hipermarketów budowlanych. W przeszłości, w latach 2012-2014, pełniła funkcję mera Kijowa. Według szacunków ukraińskiego magazynu "Forbes", majątek Hałyny Herehy i jej męża w 2022 roku wynosi około 1,2 miliarda dolarów, co plasuje ich na szóstym miejscu wśród najbogatszych Ukraińców w tym roku.

Plast-Box specjalizuje się w wytwarzaniu opakowań plastikowych, wiader plastikowych i pojemników z tworzyw sztucznych, które są używane w branżach spożywczej i chemicznej. Dodatkowo, firma jest właścicielem klubu siatkarskiego o nazwie Projekt Warszawa. Zakłady produkcyjne firmy rozlokowane są zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Słupsku, gdzie obecnie trwa budowa nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej. W roku 2004 firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie, jednak w kwietniu 2022 roku jej akcje zostały wycofane z obrotu.

Czytaj także: Dlaczego teraz jest najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy z ukraińskimi dostawcami. Top 5 powodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
31.08.2023 10:58

Opakowania powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, recyklingu lub biodegradacji. Tego oczekuje ponad połowa konsumentów

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.Shutterstock
51 proc. Polaków chciałoby, aby opakowania produktów, które kupują nadawały się do recyklingu, podlegały biodegradacji lub były wielokrotnego użytku. 62 proc. konsumentów oczekuje natomiast, że producenci opakowań zwiększą wysiłki na rzecz ochrony środowiska, skupiając się na wprowadzaniu coraz większej liczby ekologicznych opakowań na rynek. To dane z badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex.

Według ankietowanych w badaniu EKObarometr, branża opakowaniowa powinna skoncentrować się na produkcji opakowań wytwarzanych z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz wielorazowych. Wytwarzanie opakowań nadających się do wielokrotnego użytku i recyklingu jest kluczowym wyzwaniem stawianym firmom przez 51 proc. respondentów badania EkoBarometr. Co ciekawe, najczęściej optowały za tym osoby po 55 roku życia.

Z badania wynikają również kolejne kroki, jakie branża opakowaniowa powinna podjąć w celu ochrony środowiska. Zdaniem 47 proc. respondentów przedsiębiorstwa powinny zastępować opakowania z tworzyw sztucznych opakowaniami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Według 37 proc. konsumentów producenci opakowań powinni skupić się na produkcji opakowań, które będą mniejsze, lżejsze i cieńsze oraz dążyć do zmniejszenia śladu węglowego swoich produktów (wskazania 27 proc. respondentów).

Czytaj też: Konsumentom nie podobają się zbyt duże opakowania dla niewielkich produktów

Branża opakowaniowa oraz marki podejmują już wspólne działania mające na celu zwiększenie liczby opakowań biodegradowalnych i nadających się do recyklingu oraz stopniowo starają się wyeliminować tworzywa sztuczne z tych opakowań, z których jest to możliwe.

Aleksandra Robak, quality and system director w Grupie Akomex  informuje:

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

Zaznacza jednak, że takie opakowania czasami nie mogą zostać poddane recyklingowi (jeśli są laminowane lub pokryte lakierem UV). Z pomocą przychodzą ekologiczne rozwiązania barierowe np. pokrycie opakowań lakierem dyspersyjnym przynosi taki sam efekt, jak stosowanie lakieru UV, który jest mniej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

 – wyjaśnia Aleksandra Robak.

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.

Czytaj też: Ponad 70 proc. Polaków zastanawia los opakowań wrzuconych do kontenera na odpady 

Zróżnicowane są natomiast opinie pomiędzy najmłodszymi, a najstarszymi osobami biorącymi udział w badaniu. Najczęściej to młodzi do 24 roku życia zauważają zaangażowanie producentów oraz podjęte działania na rzecz ekoopakowań, podczas gdy starsi ankietowani (powyżej 55 lat) uważają, iż producenci robią zdecydowanie za mało w sprawie wdrażania ekologicznych opakowań.

image
FOTO: Grupa Akomex

Badanie EKObarometr – V fala – zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków – 1500 osób. Wykonawcą badania jest SW Research.

***

Grupa Akomex to producent opakowań z ponad 50-letnim doświadczeniem na rynku. W jej skład wchodzą spółki: Akomex, DrukPak oraz duńska Plano Pack. Około połowa produktów firmy jest eksportowana poza granice kraju, głównie do państw Europy Zachodniej. Producent dostarcza opakowania, a także ulotki, etykiety, tacki i arkusze laminowane dla takich branż jak farmaceutyczna, spożywcza, higiena osobista, elektronika czy akcesoria domowe. Rocznie, zakłady produkcyjne firmy opuszcza około 1,3 miliarda opakowań, dostarczanych wiodącym markom m.in. z branży spożywczej i farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
29. wrzesień 2023 01:10