StoryEditor
Opakowania
10.12.2021 00:00

Sprzedaż opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ceny też

Od trzeciego kwartału 2020 r. następuje gwałtowne przyspieszenie produkcji przemysłowej, za czym idzie szybki wzrost popytu na opakowania oraz niekontrolowany wzrost cen niemal wszystkich surowców.

Jak podaje Santander Bank Polska, branża opakowań zakończyła 2020 rok wzrostem o ok. 1,3 proc. W 2021 r. dynamika z dużym prawdopodobieństwem przekroczy 10 proc. w porównaniu do 5 proc. prognozy wzrostu polskiego PKB.

– Na tak wysoką dynamikę składa się przede wszystkim kilkunastoprocentowy wzrost wolumenu produkcji. Niemniej jednak, wzrost ceny opakowań odpowiada za przynajmniej ok. 20-30 proc. wzrostu średnio od początku roku. Z każdym miesiącem udział ten będzie rósł ze względu na pełniejsze odzwierciedlenie wzrostu cen surowców w cenach produktów gotowych – komentuje Maciej Nałęcz, analityk ds. sektora Produkcji Przemysłowej w Santander Bank Polska.

Jednym z najszybciej drożejących surowców mających wpływ na branżę opakowań jest celuloza. Ceny, zarówno papierów, jak i samych opakowań, z papieru i tektury drożeją relatywnie wolniej od cen szerokiego przetwórstwa przemysłowego. Z drugiej strony, ceny w całym przemyśle są już istotnie powyżej poziomów z poprzedniego peaku cenowego, z przełomu lat 2018/2019 – czytamy w raporcie Santandera.

 Popyt na opakowania z papieru i tektury jest na bardzo wysokim poziomie m. in. w związku z utrzymującą się wysoką dynamiką wzrostu e-commerce. Kondycja rynku wewnętrznego ma dla tego segmentu opakowań kluczowe znacznie – mówi Maciej Nałęcz.

Ceny metali dla przemysłu opakowań zaczęły rosnąć wcześniej niż inne surowce – już od lipca/sierpnia 2020 roku notowania aluminium przekroczyły poziom z początku roku.

Natomiast wzrost cen ropy naftowej w tym roku wywindował ceny tworzyw sztucznych do rekordowego poziomu. Od listopada ub. r. do marca br. średnia cena tworzyw dla przemysłu opakowań wzrosła o ok 100 proc. Dynamika w ujęciu rok do roku utrzymuje się na poziomie 85-100 proc.  

Im dalej w 2021 rok, tym bardziej widać kolejne podwyżki cen tworzyw, tym razem napędzane nie tylko napięciami podażowymi, ale również inflacją kosztów produkcji, czy transportu – cen gazu w Europie, energii elektrycznej. Niezależnie od zawirowań na kontynencie europejskim, globalnie trwa walka o ceny na rynku ropy, co w połączeniu z pewnym obniżeniem popytu w związku z powrotem do restrykcji w niektórych krajach Unii Europejskiej być może utemperuje podwyżki – podsumowuje Maciej Nałęcz. Jego zdaniem największym wyzwaniem dla branży opakowań jest z jednej strony przeniesienie gwałtownego wzrostu kosztów na ceny produktów, a z drugiej dostępność surowców.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.07.2025 14:37
Reuters: Gerresheimer rezygnuje z rozmów o sprzedaży
Producent opakowań zaciągnął biznesowy hamulec.Gerresheimer

W oświadczeniu firma wyjaśniła, że „po dokładnej analizie uznano, iż kontynuacja rozmów nie leży w najlepszym interesie spółki i jej interesariuszy”. Rynek zareagował negatywnie – notowania akcji Gerresheimer na platformie Tradegate spadły o 6 proc. w godzinach wieczornych po ogłoszeniu decyzji.

Po kilku miesiącach rozmów rozpoczętych na początku 2025 roku, niemiecki producent opakowań i sprzętu medycznego Gerresheimer poinformował w środę wieczorem o zakończeniu negocjacji w sprawie potencjalnej sprzedaży spółki. W lutym firma z siedzibą w Düsseldorfie potwierdziła, że prowadzi wstępne rozmowy z inwestorami private equity, takimi jak KPS Capital Partners i Warburg Pincus. Zainteresowanie inwestorów wzbudziła m.in. produkcja penów do podawania leków odchudzających, takich jak Wegovy firmy Novo Nordisk.

W ostatnich tygodniach firma zmagała się z osłabionym popytem na rynku kosmetyków i płynnych leków doustnych, co skłoniło ją do skorygowania prognoz. W ubiegłym tygodniu obniżono dolną granicę prognozowanego wzrostu przychodów na 2025 rok z wcześniej zakładanych 1–2 proc. do 0–2 proc. Jednocześnie Gerresheimer zapowiedział, że 15 października przedstawi strategiczny przegląd działalności w zakresie szkła formowanego, który może zakończyć się decyzją o wydzieleniu tego segmentu.

Pomimo obecnych trudności, spółka pozostaje optymistyczna w perspektywie średnioterminowej. Gerresheimer zakłada, że w kolejnych latach będzie osiągać organiczny wzrost przychodów na poziomie 6–9 proc. oraz organiczną, skorygowaną marżę EBITDA w przedziale 23–25 proc. Te wartości mają stanowić fundament dalszego rozwoju firmy niezależnie od braku inwestora zewnętrznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 01:20