StoryEditor
Prawo
15.07.2022 00:00

Farmaceuta pod ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym

Podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym farmaceuta i technik farmaceutyczny korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego – wynika z nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty. Nowe przepisy obowiązują od 12 lipca.

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która weszła w życie 12 lipca oznacza, że groźby kierowane pod adresem farmaceuty lub technika farmaceutycznego będą ścigane z urzędu i zagrożone karą. Otrzymali wiec taką samą ochronę prawnokarną, która przysługuje funkcjonariuszom publicznym.

– Oczywiście w tym projekcie nie chodzi o to, aby farmaceuci zostali funkcjonariuszami publicznymi, bo w tym przypadku musielibyśmy dokonywać nowelizacji Kodeksu karnego. Natomiast chodzi po prostu o to, aby zapewnić im spokojną pracę, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie ze strony państwa – mówił podczas pierwszego czytania projektu jego autor, poseł Krzysztof Śmiszek, prawnik, adwokat, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości.

Przypomniał, że w niedalekiej przeszłości i teraz niejednokrotnie dochodzi do incydentów, które powodują, że aptekarze czują się zagrożeni.

– Ci, którzy nie zgadzają się na to, aby prowadzić akcję szczepień, albo ci, którzy w ogóle podważają istnienie koronawirusa i pandemii, wyładowują swoją złość, agresję, niezadowolenie i pokazują swoje przekonania w niezwykle agresywny sposób – wyjaśnił, wskazując na przypadki demolowania aptek, między innymi w Zgorzelcu.

Nowe przepisy mają zapobiec „niepotrzebnemu poczuciu zagrożenia wśród tych, którzy bardzo ofiarnie włączyli się w poprawę stanu zdrowia publicznego”. Kończą też pewnego rodzaju dyskryminacją i nierówne traktowanie pracowników ochrony zdrowia., ponieważ lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a nawet osoby udzielające pierwszej pomocy są chronieni tak jak funkcjonariusze publiczni.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
08.05.2025 12:36
Konsultacje publiczne ws. przepisów kosmetycznych w UE rozpoczęte – czas na opinie do 28 lipca 2025 r.
Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowane strony z branży kosmetycznej mogą zgłaszać swoje opinie na temat obowiązujących przepisów Unii Europejskiej dotyczących produktów kosmetycznych. Shutterstock

Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowani przedstawiciele sektora kosmetycznego mogą przesyłać swoje uwagi dotyczące obowiązujących przepisów unijnych regulujących kosmetyki. Konsultacje są częścią trwającej oceny Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych i stanowią kontynuację pierwszego etapu – tzw. „call for evidence” – który odbył się w lutym i marcu bieżącego roku.

Celem aktualnej fazy konsultacji publicznych jest zebranie danych i opinii na temat funkcjonowania unijnego Rozporządzenia kosmetycznego. Komisja Europejska poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące skuteczności, efektywności, spójności oraz adekwatności przepisów w kontekście celów wyznaczonych na poziomie UE. Szczególny nacisk położony jest na walidację obszarów objętych oceną oraz zebranie informacji o praktycznym wdrażaniu przepisów.

W ramach konsultacji analizowana będzie również aktualność przepisów w świetle zmian naukowych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły od czasu ich wprowadzenia. Zgromadzone dane mają pomóc w ocenie, czy obecne regulacje nadążają za rozwojem branży oraz czy skutecznie chronią zdrowie konsumentów i środowisko.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy zainteresowani – w tym administracje publiczne, organy nadzoru rynku, organizacje branżowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy konsumenckie, instytucje naukowe, producenci, importerzy, dystrybutorzy, firmy logistyczne, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia, środowiska i ochrony konsumentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.05.2025 15:34
Alert RAPEX Safety Gate: woda toaletowa z Polski wycofana z rynku przez zagrożenie chemiczne
Wycofanym produktem jest woda toaletowa wyprodukowana przez City Cosmetics.RAPEX Safety Gate

W systemie Safety Gate opublikowano ostrzeżenie dotyczące produktu kosmetycznego, który stwarza zagrożenie chemiczne. Chodzi o wodę toaletową z serii City Cosmetics HOMME collection, wariant St George, w opakowaniu o pojemności 100 ml. Produkt pochodzi z Polski, a jego data produkcji to lipiec 2017 roku. Ostrzeżenie zostało zgłoszone przez Czechy pod numerem SR/01738/25.

Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu, produkt zawiera substancję 2-(4-tert-butylobenzylo) propionaldehyd (BMHCA), która jest zakazana w kosmetykach w Unii Europejskiej. Związek ten może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, stanowić zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz powodować uczulenia skórne. W związku z tym produkt nie spełnia wymagań rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych.

image
RAPEX Safety Gate
Produkt sprzedawany był w kartonowym pudełku w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, owiniętym celofanem. Na opakowaniu znajdował się kod kreskowy 5060053112698, a numer partii to 17158A. Produkt został uznany za niezgodny z przepisami i podjęto decyzję o jego wycofaniu z rynku przez sprzedawcę detalicznego.

Decyzja o usunięciu produktu z rynku weszła w życie 4 kwietnia 2025 roku. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i ma na celu ochronę konsumentów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Władze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na skład kosmetyków oraz zgłaszanie podejrzanych przypadków do odpowiednich instytucji nadzorczych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. maj 2025 03:10