Mimo, że wszystkie sektory FMCG mogą korzystać z ekspertyzy zewnętrznej w ocenie działań niepożądanych, ustawodawca proponował zakaz takich praktyk w przypadku sektora kosmetycznego. Utrudniłoby to znacząco ocenę działań niepożądanych, szczególnie w przypadku firm, które nie posiadają własnej ekspertyzy oraz firm, które posiadają zintegrowane systemy vigilance dla różnych kategorii produktów.
Po kolejnych działaniach Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i długotrwałej debacie z zaangażowanymi resortami (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych) ustawodawca wprowadził poprawkę do ustawy, która umożliwi zlecanie podmiotom zewnętrznym obsługę zarządzania zgłoszeniami działań niepożądanych.
– Jest to znaczący sukces związku i firm członkowskich w pracach nad projektem ustawy. W naszej ocenie projekt ustawy w obecnej formie jest bardzo dobrze przygotowanym aktem prawnym i powinien właściwie zafunkcjonować na polskim rynku – czytamy w komunikacie PZPK.
Ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 czerwca 2018.
Najnowszy projekt ustawy o produktach kosmetycznych dostępny jest na stronie RCL:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294855/katalog/12412572#12412572
źródło: PZPK